Witaminy w cukrzycy
Wiele osób uważa, że zażywanie dodatkowych witamin może chronić przed pojawieniem się cukrzycy typu 2. Niestety, przeprowadzone badania nie potwierdzają tego. Zażywana duża ilość witamin nie wpłynie na to, że nie pojawi się cukrzyca. Wpisy na forach dyskusyjnych osób chorych na cukrzycę zawierają podobne informacje. Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, niestety ich suplementacja nie chroni przed cukrzycą.
1. Jak przeprowadzono badania nad skutecznością suplementów?
Badania nad skutecznością suplementów witaminowych zostały przeprowadzone przez badaczy z USA oraz Chin. Postanowili oni sprawdzić, czy regularne zażywanie witamin i suplementów diety wpływa na to, że zmniejszy się prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę. Wyniki badań, które były przeprowadzone wcześniej, sugerowały, że zachodzi taka relacja. Że wystarczy przyjmować więcej witamin i dzięki temu nie pojawi się cukrzyca. Forum naukowe zrzeszające naukowców z USA i Chin postanowiło się więc przyjrzeć temu bliżej i przeprowadzić kolejne eksperymenty.
Naukowcy przystąpili do analizy danych, jakie zostały zebrane w latach 1995–1996 oraz w 2000 roku, podczas kontynuacji badań. Objęto nimi 232 tysiące Amerykanów w wieku od 50 do 71 lat. Wszyscy oni na początku testów nie zmagali się z cukrzycą. Badani wypełnili odpowiednie ankiety.
Wśród pytań znalazły się także te dotyczące zażywania witamin i suplementów diety. Były tam też informacje o wadze, wzroście, wieku, wykształceniu, płci, stylu życia i nałogach. Czyli w ankietach znalazło się bardzo wiele, dokładnych informacji. Celem badań było wskazanie, czy witaminy i suplementy chronią przed powstawaniem cukrzycy typu 2.
2. Wyniki badań skuteczności suplementów w zapobieganiu cukrzycy typu 2
Analizując dane, odkryto, że ponad połowa ankietowanych regularnie zażywała witaminy i suplementy diety, w których witaminy się znajdowały. Większość z nich po takie środki sięgała codziennie. Okazało się, że podczas drugiej tury analiz, przeprowadzonej w 2000 roku, wśród badanych zanotowano ponad 14 tysięcy przypadków cukrzycy.
To też warto wiedzieć
Przyglądając się danym, wzięto pod uwagę także tradycyjne czynniki, które odpowiadają za powstawanie cukrzycy. Określono najczęściej występujące (tradycyjne) czynniki ryzyka wystąpienia cukrzycy, do których można zaliczyć:
- wiek,
- wagę,
- podłoże genetyczne.
Dane zestawiono z liczbą przypadków zachorowania na cukrzycę wśród badanych, którzy zażywali suplementy diety i witaminy z tymi, którzy ich nie zażywali. W wyniku analizy okazało się, że multiwitaminy nie przyczyniają się ani do zwiększenia, ani do zmniejszenia wystąpienia ryzyka zachorowania na cukrzycę.
Odkryto jednak, że istnieją suplementy, których działanie może wskazywać na obniżenie prawdopodobieństwa wystąpienia cukrzycy typu 2. Potrzebne są jednak dodatkowe badania, które pozwolą na dokładną analizę działania tych suplementów, czyli witaminy C oraz wapnia.
Pomimo że badania wykazały, iż zażywanie suplementów witamin nie wpływa w żaden sposób na ryzyko wystąpienia cukrzycy, należy pamiętać, że odpowiednia suplementacja witamin jest bardzo ważna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nawet, jeśli witaminy nie wpływają na obniżenie ryzyka wystąpienia cukrzycy, to mają wpływ na zdrowie. Odpowiedni ich poziom sprawia, że organizm funkcjonuje prawidłowo. Dlatego wszyscy, nie tylko chorzy na cukrzycę, powinni zadbać o odpowiednią, bogatą w witaminy dietę.