Trwa ładowanie...

Woda koperkowa - działanie, skład

Avatar placeholder
18.10.2022 10:57
Woda koperkowa - działanie, skład
Woda koperkowa - działanie, skład

Wiele rodziców wie już jak duży ból może sprawić dziecku kolka. Jest to dolegliwość, nad którą ciężko zapanować, a która może przysporzyć dziecku wiele bólu, rodzicom natomiast nieprzespanych nocy. Jedną z najskuteczniejszych metod na kolki u dziecka jest zastosowanie wody koperkowej. Woda koperkowa to najskuteczniejszy sposób na kolkę u niemowląt i dzieci. W tym artykule poznacie działanie wody koperkowej i dowiecie się dlaczego jest ona tak skuteczna.

spis treści

1. Woda koperkowa - działanie

Wodę koperkową stosuje się w przypadku kolki niemowlęcej. Symptomy takiej kolki to przede wszystkim głośny, rozdzierający płacz utrzymujący się od co najmniej trzech godzin. Jeśli taki płacz pojawia się u dziecka więcej niż trzy razy w tygodniu i cała sytuacja trwa dłużej niż trzy tygodnie, możemy być niemal pewni że tajemnicza dolegliwość sprawiająca, że nasz maluch płacze, to właśnie kolka.

Jeśli wizyty u pediatry nie były skuteczne a lekarz nie mógł zdiagnozować żadnej konkretnej choroby przewodu pokarmowego u naszego dziecka, możemy być niemal pewni że do czynienia mamy właśnie z bolesną kolką. Jest to dolegliwość na którą niestety przy obecnym stanie medycyny nie posiadamy lekarstwa. Dolegliwość tę możemy jednak łagodzić za pomocą skutecznej wody koperkowej.

2. Woda koperkowa - skład

Zobacz film: "Sposoby na kolkę u dziecka"

Skład wody koperkowej zmieniał się na przestrzeni czasu. W XIX wieku, gdy wynaleziono tę recepturę, woda koperkowa składała się z alkoholu, cukru i wyciągu z kopru włoskiego. Po jakimś czasie zrezygnowano jednak z takiej receptury, i dziś możemy skorzystać z wody koperkowej zawierającej jedynie olejek z nasion kopru włoskiego i wodorowęglan sodu. Jest to receptura równie skuteczna jak ta z dawnych czasów.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Oba główne składniki wody koperkowej działają łagodząco na kolkę oraz wzdęcia towarzyszące kolce niemowlęcej. Ich zastosowanie przyniesie szybką ulgę dla dziecka a także dla rodziców, którzy często z powodu ciągłego głośnego płaczu ich dziecka niemal wyrywają sobie włosy z głowy. Chociaż kolka nie jest szkodliwa i nie zagraża zdrowiu ani życiu dziecka, jest to dolegliwość trudna do pokonania.

Woda koperkowa złagodzi bolesną kolkę u niemowlęcia
Woda koperkowa złagodzi bolesną kolkę u niemowlęcia (123RF)

Pierwszy składnik wody koperkowej to olej koperkowy, którego zadaniem jest rozgrzanie i rozluźnienie brzucha dziecka, a także wyeliminowanie zalegających w jelicie i żołądku twardych pęcherzyków powietrza, które, uciskają na ściany układu pokarmowego, powodują ból.

Drugi składnik wody koperkowej to dwuwęglan sodu, którego zadaniem jest zneutralizowanie kwasu znajdującego się w żołądku dziecka. Zbyt duża ilość kwasu w układzie pokarmowym również może prowadzić do bólu kolkowego, więc zneutralizowanie kwasu pozostałego po procesie trawienia złagodzi ból. Charakterystyczne dla działania dwuwęglanu sodu jest pojawienie się odbijania w momencie, w którym związek zaczyna działać po podaniu.

10 sprawdzonych sposobów na kolkę
10 sprawdzonych sposobów na kolkę [11 zdjęć]

Kolka pojawia się zazwyczaj około 3. tygodnia życia dziecka – niezależnie od tego, czy jest ono karmione

zobacz galerię

Pamiętajmy jednak, że zastosowanie niektórych substancji może przynosić różne efekty u różnych dzieci, dlatego, jeśli po zastosowaniu wody koperkowej objawy kolki nie ustępują, albo nawet nasilają się, należy zaprzestać stosowania substancji i skonsultować się z lekarzem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze