Trwa ładowanie...

Zespół złego wchłaniania. Przyczyny, objawy, leczenie

 Ewa Rosiecka
30.11.2023 13:38
Do diagnozy zespołu złego wchłaniania wykonywane są między innymi badania obrazowe i endoskopowe
Do diagnozy zespołu złego wchłaniania wykonywane są między innymi badania obrazowe i endoskopowe (Adobe Stock)

Zespół złego wchłaniania to grupa dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które objawiają się niedoborem składników odżywczych, wynikających z nieprawidłowego przyswojenia ich przez organizm. Często zaburzenie to wynika z nieprzestrzegania zasad zdrowego odżywiania. Jakie są główne przyczyny złego wchłaniania substancji odżywczych? Jakie są objawy zespołu złego wchłaniania? Jakie są dostępne metody leczenia zespołu złego wchłaniania?

spis treści

1. Czym jest zespół złego wchłaniania?

Zespół złego wchłaniania (zespół upośledzonego wchłaniania) to problem zdrowotny, który dotyka układu trawiennego, zaburzając prawidłowe wchłanianie składników odżywczych przez organizm. Choć może występować z różnych powodów, jego konsekwencje mogą być znaczne, prowadząc do niedożywienia i poważnych komplikacji zdrowotnych.

Upośledzenie wchłaniania jelitowego w wielu stanach chorobowych ogranicza się do różnych składników odżywczych lub tylko do jednego. Tego rodzaju stan nazywamy wybiórczym lub niepełnym zespołem złego wchłaniania.

Zaburzenia wchłaniania produktów trawienia zależą od powstałych zmian w błonie śluzowej jelita, co nazywamy pierwotnym zespołem upośledzonego wchłaniania.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Wtórne zaburzenie wchłaniania to sytuacja, kiedy dochodzi do zaburzeń trawienia w świetle jelita. Zależy od braku odpowiedniego przygotowania substratu do transportu przez błonę jelitową. Podział ten jednak nie znajduje powszechnej akceptacji, ponieważ jest zbyt schematyczny.

2. Jakie są przyczyny złego wchłaniania?

Zespół złego wchłaniania może rozwinąć się w wyniku m.in.:

  • obecności nieprawidłowości anatomicznych w budowie jelita, jak uchyłki czy przetoki;
  • niedoborów lub braku enzymów trawiennych;
  • rozwoju chorób, w wyniku których dochodzi do niewłaściwego działania narządów rozdzielających te enzymy;
  • chorób układowych, jak np. niedoczynność tarczycy;
  • operacji chirurgicznych, jak np. resekcja części jelita cienkiego;
  • przyjmowania niektórych leków blokujących lub upośledzających proces wchłaniania składników odżywczych w jelicie cienkim;
  • dysfunkcji błony śluzowej jelita wskutek celiakii, infekcji wirusowych lub bakteryjnych, nietolerancji oraz alergii pokarmowych, chorób pasożytniczych.

Niedobór enzymów trawiennych może mieć charakter wrodzony, m.in. w przebiegu fenyloketonurii.

Czy zespół złego wchłaniania jest chorobą dziedziczną? Choć niektóre jego przyczyny mogą mieć podłoże genetyczne, zespół złego wchłaniania jest zazwyczaj wynikiem kombinacji czynników genetycznych i środowiskowych.

3. Objawy zespołu złego wchłaniania

Zazwyczaj pierwszym objawem zespołu upośledzonego wchłaniania jest biegunka tłuszczowa, w wyniku której dochodzi do odwodnienia oraz utraty masy ciała.

Inne objawy tego zespołu to:

Objawy te prowadzą do niedoborów substancji pokarmowych i stopniowego wyniszczania organizmu.

Zasady prawidłowego żywienia
Zasady prawidłowego żywienia

Urozmaicenie, czyli przygotowywanie posiłków zawierających produkty z każdego piętra piramidy, na przykład

przeczytaj artykuł

4. W jaki sposób diagnozuje się zespół złego wchłaniania?

Diagnostyka zespołu złego wchłaniania wymaga dokładnego badania fizykalnego i wywiadu lekarskiego. Pod uwagę brane są objawy chorobowe, takie jak problemy gastryczne oraz utrata masy ciała.

Wykonywane są:

  • badania krwi;
  • badania obrazowe i endoskopowe;
  • testy na obecność przeciwciał antygliadynowych oraz przeciwciał przeciwko komórkom okładzinowym żołądka;
  • ogólne badanie moczu i kału;
  • testy alergiczne.

Dodatkowo wykonywane są liczne badania specjalistyczne w celu wykluczenia zaburzeń wchłaniania węglowodanów, tłuszczów i białek.

5. Czy zespół złego wchłaniania dotyczy tylko jelit?

Mimo, że jelita są głównym obszarem problemu, zespół złego wchłaniania może mieć swoje korzenie także w innych obszarach układu trawiennego, takich jak żołądek czy wątroba.

6. Jakie są potencjalne powikłania związane z zespołem złego wchłaniania?

Nieleczone oraz zaawansowane zespoły złego wchłaniania mogą prowadzić do wielu licznych i poważnych powikłań, takich jak:

  • wyniszczenie organizmu;
  • zaburzenia neurologiczne;
  • zaburzenia wzrastania i dojrzewania u dzieci i młodzieży;
  • osteoporoza;
  • wzmożone ryzyko infekcji.

7. Jakie substancje odżywcze są najczęściej źle wchłaniane?

Najczęściej złe wchłanianie dotyczy:

8. Leczenie zespołu złego wchłaniania

Dzięki dokładnej diagostyce nieprawidłowości oraz szybkiemu postawieniu diagnozy można rozpocząć leczenie choroby podstawowej, stanowiącej podłoże zaburzeń wchłaniania.

Czasem konieczne jest zastosowanie odpowiedniej diety, mającej na celu uzupełnianie niedoborów, leczeniu odwodnienia, wyrównaniu zaburzeń elektrolitowych, niedoborów białkowych, niedokrwistości czy też suplementacji witaminy B12.

W przypadku zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki niedobory enzymów uzupełaniane są poprzez terapią substytucyjną. Warto pamiętać też, aby uzupełniać niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Lekarz może przepisać odpowiednie witaminy i minerały w tabletkach.

W poważnych przypadkach zaawansowanego zespołu złego wchłaniania jedynym rozwiązaniem może być żywienie pozajelitowe.

9. Czy zespół złego wchłaniania wpływa na dzieci inaczej niż na dorosłych?

Zespół złego wchłaniania może wpływać na dzieci w większym stopniu niż w przypadku osób dorosłych ze względu na różnice w potrzebach żywieniowych i rozwoju organizmu.

Może prowadzić do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i tłuszcze, prowadząc do niedoborów pokarmowych, które są szczególnie niebezpieczne w dzieciństwie.

Dzieci często są bardziej podatne na utratę masy ciała, opóźnienie wzrostu, biegunki, wymioty i problemy ze skórą. U dorosłych mogą występować inne objawy, takie jak utrata masy ciała, anemia czy niedobory witamin.

U dzieci, zwłaszcza młodszych, problemy związane z zespołem złego wchłaniania mogą wpływać na rozwój psychiczny i emocjonalny. Niedobory składników odżywczych mogą wpływać na funkcje mózgu i ogólny stan zdrowia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze