Gdy podczas infekcji dziecko nie chce jeść… Czyli o tym, dlaczego warto zadbać o prawidłowe odżywianie podczas choroby
Chociaż infekcje u dzieci w okresie jesienno-zimowym nie są zjawiskiem nietypowym, to i tak dla rodziców stanowią powód do zmartwień. Maluch gorączkuje, jest osłabiony, markotny, a do tego traci apetyt i krzywi się na widok misternie przygotowanego dla niego posiłku. Czy w obliczu takiego wyzwania lepiej „odpuścić” i przeczekać ten trudny okres? Czy jednak warto sięgnąć po dodatkową pomoc i zadbać o prawidłowe odżywienie organizmu dziecka podczas choroby?
Przygotowujesz dla dziecka jego ulubione danie albo przyozdabiasz posiłek, by kusił wyglądem. Opowiadasz bajki, zmieniasz łyżkę w samolot, ale nic nie pomaga. Znamy to.
Wiadomo, że podczas infekcji maluch często nie chce jeść. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że mama zmęczona wieloma nieudanymi próbami przekonania dziecka do jedzenia postanawia w końcu odpuścić. „Nic się nie stanie, jak przez 2-3 dni zje trochę mniej”. Właśnie tutaj czyha na nas pułapka, która niekiedy może nam wręcz dołożyć obowiązków, zamiast ulżyć.
Sama choroba powoduje, że wzrasta zapotrzebowanie organizmu na energię, białko, mikro- i makroelementy. Gdy dziecko je mniej niż zwykle, ta luka dodatkowo powiększa się. W konsekwencji powstaje błędne koło infekcja-niedożywienie. Zaburzenia odżywiania prowadzą u dzieci do poważnych konsekwencji, m.in. wzrasta skłonność do zakażeń, rośnie ryzyko zaburzeń rozwoju fizycznego i intelektualnegoi.
1. Co można zrobić? Jak zapobiegać nawrotom infekcji?
Organizm upora się szybko z zakażeniem pod warunkiem dostarczenia składników niezbędnych do sprawnego funkcjonowania układu immunologicznego dziecka. Jednak, gdy dziecko nie chce jeść, nasuwa się myśl „łatwo powiedzieć”. Rozwiązaniem w takich sytuacjach mogą być preparaty do wsparcia żywieniowego. By spełniały swoją rolę i stanowiły realną pomoc dla rodziców, powinny cechować się:
- Małą objętością – chory maluch ma zmniejszony apetyt i nie zje dużego posiłku;
- Odpowiednią zawartością białka – potrzebuje go układ odpornościowy do walki z infekcją;
- Odpowiednią zawartością mikro- i makroelementów – są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego.
Dodatkową ważną cechą może być forma podania. Płynne preparaty są łatwiejsze do przełknięcia, co może być szczególnie istotne, gdy malucha boli gardło.