Zgaga i bezsenność
Zgaga to uczucie pieczenia w przełyku, które nasila się w pozycji leżącej. Dzieje się tak dlatego, gdyż leżąc, mamy utrudnioną funkcję przełykania. Osoby cierpiące na zgagę mogą wybudzać się w nocy i mieć trudności w późniejszym zasypianiu. Jak zminimalizować uczucie zgagi? Czy może być ona objawem poważniejszej choroby? Dlaczego nie należy bagatelizować zgagi i bezsenności?
1. Jak bezsenność wpływa na nasz organizm?
Bezsenność wpływa nie tylko na nasze zdrowie, koncentrację, ale również na samopoczucie. Zaburzenia snu przyczyniają się do rozdrażnienia, bólów głowy, stresu i osłabionej odporności. Jeżeli bezsenność pojawia się równocześnie ze zgagą – budzimy się w nocy i mamy palące uczucie w gardle – należy zdiagnozować przyczyny tych dolegliwości.
2. Dlaczego nie powinniśmy bagatelizować zgagi?
Zgaga może prowadzić do bezsenności, ale jest ona również objawem poważniejszych schorzeń. Może bowiem być sygnałem, że cierpimy na refluks przełyku, a tego nie powinniśmy już bagatelizować. Szybkie działanie i konsultacja z lekarzem mogą wyeliminować problemy związane ze zgagą, a tym samym ze spokojnym snem. Wbrew pozorom odpowiednia ilość snu dobrej jakości to zdecydowana poprawa jakości samego życia i naszego samopoczucia.
3. Jak zminimalizować zgagę?
Zgaga nie zawsze musi oznaczać poważniejszą dolegliwość. Jeżeli uczucie pieczenia w przełyku pojawia się sporadycznie, może to być jedynie sygnał, że warto zmienić styl życia i dietę. Jakie są sposoby na zgagę, a jednocześnie sposoby na bezsenność?
Chcąc poprawić jakość snu i zminimalizować dokuczliwą zgagę, warto:
• spać w pozycji półsiedzącej – ułatwi to odkrztuszanie i przełykanie;
• pić dużo płynów w ciągu dnia – odradza się picia dużej ilości wody przed samym snem, gdyż może to być jeden z powodów ciągłego wstawania w nocy i wybudzania się ze snu;
• nie nadużywać alkoholu;
• nie palić papierosów;
• nauczyć się panować nad stresem – ciągłe zdenerwowanie i lęki mogą być jedną z przyczyn bezsenności;
• jeść regularnie, często i w małych ilościach – ważne jest również to, co jemy; zdrowa dieta zmniejsza ryzyko powstawania zgagi;
• zwiększyć aktywność fizyczną – regularne ćwiczenia zmniejszają stres i poprawiają kondycję.
Musisz to wiedzieć
Produkty, które zmniejszą ryzyko wystąpienia zgagi, to: chude mięsa, warzywa, zioła, woda niegazowana, herbaty ziołowe, mleko, kefir i jogurty naturalne. Niewskazane jest, aby spożywać tłuste mięsa, ser żółty, cebulę, pikantne przyprawy, słodycze zawierające kakao oraz cytrusy, napoje gazowane, mocną kawę i mocną herbatę – produkty te zwiększają ryzyko wystąpienia zgagi.