ZIKA groźna tylko dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży?
Wirus ZIKA jest groźniejszy dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży – poinformowali naukowcy z amerykańskiego Centrum Zapobiegania Chorobom (CDC). Okazuje się, że prawdopodobnie dzieci kobiet, które zaraziły się w późniejszych okresach ciąży, nie są narażone na małogłowie.
Wirus ZIKA jest poważnym zagrożeniem dla ciężarnych w Ameryce Południowej od kilku miesięcy. Jest przenoszony przez komary tygrysie. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla kobiet w ciąży, powodując u płodów mikrocefalię (małogłowie).
Choroba charakteryzuje się zmniejszonym obwodem czaszki dziecka, a co za tym idzie – także mózgu. U chorych dzieci występuje szereg wad neurologicznych, problemy rozwojowe, zmniejszony iloraz inteligencji.
Na przełomie 2015 i 2016 roku zaraziło się nim kilkanaście tysięcy kobiet w ciąży zarówno w Ameryce Południowej, jak i Północnej. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca nawet, by kobiety na pewien czas zaniechały starań o potomstwo. Właśnie w obawie przed wirusem.
Wirus ZIKA pod lupę wzięli także naukowcy z laboratoriach. Próbują oni dowiedzieć się o nim jak najwięcej. W trakcie analiz okazało się, że tylko w Kolumbii zakaziło się 12 tys. kobiet w ciąży. Jednak te, które zachorowały w trzecim trymestrze ciąży urodziły zdrowe dzieci.
- Nie oznacza to jednak, że wirus nie stwarza dla takich dzieci niebezpieczeństwa. Owszem, nie powoduje mikrocefalii, jednakże jego wpływ na organizm ludzki, szczególnie młody, nie został do końca poznany – twierdzą naukowcy z CDC.