Trwa ładowanie...

Alergia pokarmowa u dzieci – przyczyny, diagnoza, leczenie

Avatar placeholder
22.10.2020 14:59
Alergia pokarmowa u dzieci – przyczyny, diagnoza, leczenie
Alergia pokarmowa u dzieci – przyczyny, diagnoza, leczenie (123rf)

Uczulenie pokarmowe u dzieci jest już niemal powszechne. Do najczęstszych należą alergia na mleko, orzechy, pszenicę. Opiekunowie alergików muszą być czujni i wiedzieć, jak przebiega reakcja na zjedzenie zakazanego produktu. Podstawą jest ułożenie odpowiedniego menu.

spis treści

1. Objawy alergii u dzieci

Alergia ma często podłoże genetyczne. Ryzyko zachorowania zwiększa się, gdy alergikiem jest któryś z rodziców. Dobrym wspomaganiem jest wtedy karmienie maluszka wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku życia. Do rozwoju alergii u dzieci może przyczynić się również palenie papierosów przez matkę w okresie ciąży. Zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko uczuleń. Natomiast alergia pokarmowa może mieć związek z wcześniej przebytą chorobą jelit bądź żołądka.

Zobacz także:

2. Różnica pomiędzy alergią a nietolerancją pokarmową

W alergii pokarmowej organizm traktuje alergen jako zagrożenie. Przeciwciała wytwarzane przez układ odpornościowy mają rozprawić się z produktem wywołującym reakcję alergiczną. W sytuacji ponownego kontaktu z substancją uczulającą organizm zaczyna wydzielać histaminy. Są one związkami chemicznymi, które skutkują objawami alergii ze strony wielu układów: katarem, swędzącą wysypką, obrzękiem, świszczącym oddechem i bólem brzucha. Nietolerancja pokarmowa przejawia się innymi symptomami i nie należy mylić ich z alergią. Objawy te to mianowicie: niestrawność, gazy, odbijanie, biegunka. Nietolerancja pokarmowa wynika więc z utrudnionego trawienia określonych substancji.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Alergia na mleko należy do tych najpowszechniejszych u dzieci
Alergia na mleko należy do tych najpowszechniejszych u dzieci

3. Objawy alergii pokarmowej

Reakcja alergiczna może przebiegać w różny sposób, łagodniej lub bardziej agresywnie. Nieraz niepokojące symptomy pojawiają się po kilku minutach, zdarza się jednak, że występują też po kilku godzinach. Objawy:

  • skóra: wysypka, pokrzywka, zaczerwienienie, obrzęk,
  • przewód pokarmowy: nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka,
  • układ oddechowy: uczucie zatkanego nosa, katar, kaszel, świszczący, krótki oddech,
  • omdlenia, zawroty głowy.

Skrajnie silna reakcja alergiczna określana jest jako „wstrząs anafilaktyczny”. Stanowi stan zagrażający życiu. Ciśnienie krwi spada, oddychanie zostaje bardzo utrudnione.

4. Leczenie alergii pokarmowej

Podejrzenie alergii u dzieci należy skonsultować z lekarzem. Trzeba będzie wykluczyć inne choroby. Dziecko zwykle zostaje skierowane do alergologa. Specjalista przeprowadzi odpowiednie badania alergiczne, w tym testy alergiczne (skórne) oraz testy alergiczne z krwi. Na alergię pokarmową nie ma leku. Niewątpliwie należy unikać w swojej diecie uczulających produktów oraz potraw zawierających określony alergen. Bardzo ważne staje się czytanie etykiet. W łagodzeniu niektórych objawów alergii (katar, ból brzucha, pokrzywka) pomagają leki przeciwhistaminowe. Jeśli dochodzi do świszczącego oddechu, należy zastosować lek rozszerzający oskrzela. Skrajne przypadki wymagają podania epinefryny i wezwania karetki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze