Trwa ładowanie...

Badania na alergię

Avatar placeholder
22.10.2020 15:04
Badania na alergię
Badania na alergię

Objawy alergii mogą pojawić się już w pierwszych dniach życia dziecka. Szybka diagnoza jest szansą na zminimalizowanie objawów, a tym samym na poprawę komfortu życia chorego. Niestety, jest to coraz częstsza choroba, która dotyka każdej grupy wiekowej. Jednak diagnoza alergii jest procesem długotrwałym, ponieważ polega na wyeliminowaniu czynnika wywołującego reakcję alergiczną. Najczęściej wykonywane są testy alergiczne, badanie krwi, chorzy poddawani są także próbom prowokacyjnym. Jednak przed wizytą u alergologa należy udać się do lekarza ogólnego, aby wykluczył możliwość innej choroby o podobnych objawach.

spis treści

1. Jakie są główne objawy alergii?

Wyróżnia się:

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Do głównych objawów należą: wodnisty katar, kaszel, zaczerwienione i opuchnięte oczy, wysypka. Jednak przy ostrym stanie alergicznym mogą pojawić się nawet problemy z oddychaniem. U dużej liczby pacjentów – niestety – diagnozowana jest astma, czyli duża nadwrażliwość na pyłki roślin, a także na kurz. Skutkiem alergii może być wstrząs anafilaktyczny, który prowadzi do nagłego spadku ciśnienia, niewydolności oddechowej, a nawet zatrzymania akcji serca. Bardzo często diagnozowana jest alergia skórna, której przyczyną jest zetknięcie się skóry z alergennymi czynnikami, np. srebrem czy niklem, znajdującymi się choćby w kolczykach czy zapięciu zegarka. Najczęściej tego rodzaju uczulenie umiejscawia się na zgięciach kolan, łokci, ale i na nadgarstkach. Atopowe zapalenie skóry objawia się suchością skóry, jej zaczerwienieniem, wszystkiemu towarzyszy uporczywy świąd.

Badanie krwi może służyć do rozpoznania alergii
Badanie krwi może służyć do rozpoznania alergii

2. Badanie krwi

Powodem alergii jest zawyżony poziom przeciwciał we krwi. Dlatego w wynikach bierze się pod uwagę przede wszystkim ich liczbę. Wyróżnia się dwa rodzaje oznaczenia stężeń:

  • swoiste, czyli ukierunkowane na konkretny alergen, np. roztocza,
  • całkowite, czyli określenie ogólnej liczby przeciwciał w całym organizmie.

Jednak podwyższona liczba przeciwciał nie musi od razu oznaczać alergii, ponieważ wyższe parametry mogą sugerować np. schorzenie nerek, wątroby czy infekcję pasożytniczą. Dlatego badanie krwi nie jest w pełni miarodajne i nie powinno być wykonywane w przypadku małych dzieci. W badaniu swoistym wszystkie alergeny są poukładane w panele, np. alergeny wziewne – kurz. Takie testy mogą być wykonywane nawet w momencie przyjmowania farmaceutyków.

Zobacz także:

3. Testy alergiczne

Najbardziej popularne są testy skórne, których zadaniem jest ekspozycja skóry na konkretny alergen i odczytanie jego reakcji. Są trzy typy testów: płatkowe, śródskórne i punktowe. W przypadku testów punktowych na skórze pleców lub przedramienia umieszczana jest kropla roztworu, który zawiera alergen, w następnej kolejności robione jest płytkie wkłucie. Dodatkowo umieszczana jest sól fizjologiczna i roztwór histaminy, który powoduje uaktywnienie się uczulenia. Po upływie 20 minut obserwowane są ewentualne zmiany w miejscu, gdzie znalazł się alergen, i dokonywane są pomiary średnicy powstałego rumienia.

Testy podskórne polegają na umieszczeniu alergenu pod skórą. W tym przypadku stężenie alergenów jest niższe niż w testach punktowych skórnych. Testy płytkowe są stosowane przy diagnozie kontaktowej alergii. Alergen na skórze pozostawia typowy odczyn. Testy odczytywane są po 72 godzinach, oczywiście przy stałym kontakcie z alergenem.

4. Testy prowokacyjne

Jest to podawanie organizmowi czynnika alergennego na różne sposoby i obserwowanie, jak się zachowa. Oczywiście testy muszą być wykonywane przy pełnej kontroli lekarza. Mogą być próby prowokacyjne, dooskrzelowe, doustne, każdy rodzaj jest dopasowany do konkretnej alergii. Każdy rodzaj testu powinien być wykonywany w momencie, kiedy pacjent nie zażywa leków antyalergicznych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze