Ból piersi przed okresem a ciąża
Ból piersi to jeden z pierwszych objawów ciąży. Niedługo po zapłodnieniu zwiększa się ich wrażliwość. Nawet zwykły dotyk może sprawiać ból. Częstym objawem jest także swędzenie oraz pewnego rodzaju bolesność piersi. Objawy te można zaobserwować podczas wykonywania rutynowych codziennych czynności, takich jak poranny prysznic czy zmiana ubrań. Bolące piersi to jednak również sygnał nadchodzącącej miesiączki. Jaka jest zatem różnica w bólu piersi przed okresem a ciążą? Sprawdź!
1. Ból piersi u kobiet
Ból piersi najczęściej związany jest z cyklem miesiączkowym. Jeśli to nie zmiany hormonalne są jego przyczyną, najczęściej pojawia się wskutek noszenia nieodpowiedniej bielizny, wysiłku fizycznego, urazów mechanicznych czy nawet noszenia zbyt ciężkiej torebki.
Przyczyny jednak częściej leżą w organizmie – ból może wywołać proces dojrzewania, zmiany hormonalne typowe dla cyklu miesięcznego czy okresu ciąży, ale także problem komórek nowotworowych.
Ból piersi związany z cyklem nie jest ani dokuczliwy, ani długotrwały. Bolesność piersi utrzymuje się przez kilka dni przed okresem, po czym znika.
U niektórych kobiet przybiera jednak nieco poważniejsze rozmiary, łącznie z wydłużeniem się okresu odczuwania bólu, który może pojawić się tuż po owulacji.
Przyczyną są oczywiście zmiany hormonalne. Piersi stają się bolesne, napięte i bardziej wrażliwe, ich brodawki są obrzmiałe. Jest to bezpośrednie następstwo gromadzenia się wody w tkance gruczołowej.
W czasie ciąży piersi przestawiają się na produkcję mleka. W tym czasie zachodzi w nich wiele skomplikowanych zmian.
Ból jest skutkiem ich powiększania się, ale pojawia się też wskutek niedoboru oksytocyny – neuroprzekaźnika, który steruje zmianami zachodzącymi w piersiach. Zjawisko to jest dość skomplikowane, choć zupełnie normalne.
Powiększone, wrażliwe na dotyk piersi pojawia się u zdecydowanej większości ciężarnych. Na skutek gwałtowanego wzrostu progesteronu i innych kobiecych hormonów, może się pojawić ból w piersiach po bokach, a ciąża w ten sposób daje o sobie znać.
Zdarza się, że wskutek ciążowych zmian może dojść do pojawienia się stanu zapalnego, co objawia się obrzmieniem i zaczerwienieniem piersi oraz silnym bólem. Wtedy konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem i wyleczenie stanu zapalnego.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
Ból piersi jako objaw ciąży - odpowiada dr n. med. Bogdan Ostrowsk
Ciąża, ból piersi - odpowiada lek. Aneta Zwierzchowska
Ból piersi w ciąży - odpowiada lek. Anna Syrkiewicz
2. Jak radzić sobie z bólem piersi w ciąży?
W pierwszym trymestrze bóle piersi są bardziej nasilone. Można jednak nieco te bóle złagodzić. Przede wszystkim warto kupić nowy, większy biustonosz. Powinien dobrze podtrzymywać piersi.
Najlepiej wybierać taki na grubych ramiączkach. Nie warto kupować stanika za dużego, gdyż nie podtrzyma biustu jak należy. Może pojawić się ryzyko, że skóra pod wpływem ciężaru powiększających się piersi rozciągnie się.
Można też natłuszczać i nawilżać skórę. Kiedy pojawią się rozstępy, może być już za późno, dlatego należy używać kremów od początku. Najbezpieczniejsze są kosmetyki ze specjalnych serii dla mam. Nie można brać środków przeciwbólowych na nadwrażliwość piersi. Nie jest to korzystne dla płodu, a ulga nie będzie długotrwała.
Zobacz także
W drugim trymestrze ciąży piersi zwykle stają się większe i okrąglejsze. Ich nadwrażliwość staje się nieco mniejsza, a gruczoły nastawiają się na produkcję mleka.
Niestety, niektóre kobiety zauważają na skórze biustu czerwone pręgi. Rozstępy zwykle pojawiają się, gdy kobieta ma do tego skłonności genetyczne lub w czasie ciąży zbyt dużo przytyła.
Najważniejsze jest, aby w ciąży zbytnio nie przytyć. Skóra na biuście jest delikatna i łatwo się rozciąga. Jeśli rozciągnie się za bardzo, trudno jej będzie potem wrócić do poprzednich rozmiarów. Warto wymienić stanik, jeśli biust znowu się powiększył.
Należy też używać kremów przeciw rozstępom. Zabezpieczą one skórę na biuście i ją wzmocnią. Warto natłuszczać piersi balsamem, gdyż złagodzi to uporczywe swędzenie, co z kolei jest skutkiem rozciągania się skóry.