Trwa ładowanie...

Dwa razy urodzi to samo dziecko. Przyszła mama szokuje swoim wyznaniem

 Karolina Rozmus
30.08.2022 16:37
Na TikToku opowiedziała o osobliwym zabiegu
Na TikToku opowiedziała o osobliwym zabiegu (TikTok)

Pewna kobieta umieściła na TikToku nagranie, w którym mówi, że choć matką zostanie po raz pierwszy, to jej dziecko w rzeczywistości narodzi się dwukrotnie. Raz już opuściło macicę matki, gdy lekarze musieli zoperować poważną wadę rozwojową płodu.

spis treści
Jacqueline niedługo zostanie mamą
Jacqueline niedługo zostanie mamą (TikTok)

1. Zdiagnozowano rozszczep kręgosłupa

Jacqueline Schumer przyznała, że badania ujawniły rozszczep kręgosłupa płodu. To rodzaj wady, pojawiającej się już na etapie trzeciego tygodnia rozwoju, w której kanał kręgowy nie ulega domknięciu. Wskutek tego pojawia się ubytek w ciągłości kręgosłupa, zazwyczaj na najniższych jego odcinkach - lędźwiowym lub krzyżowym. W Polsce diagnozowane jest raz na 1000 urodzeń.

W zależności od rodzaju spina bifida może prowadzić do niedowładu kończyn, dysfunkcji układu moczowego, skrzywienia kręgosłupa, przykurczów mięśni i deformacji kości i stawów.

W przypadku gdy diagnoza pada na podstawie badania USG w czasie ciąży, istnieje możliwość leczenia operacyjnego jeszcze w łonie matki. To tzw. zabiegi prenatalne. Tak właśnie było w przypadku młodej Amerykanki.

W wideo, które obejrzało już ponad dwa miliony użytkowników TikToka, przyznała, że jej dziecko musiało zostać wydobyte z macicy w 23. tygodniu ciąży. Po operacji zostało ponownie umieszczone w macicy na okres kolejnych 14 tygodni.

2. Na czym polega operacja rozszczepu kręgosłupa?

Internauci byli w szoku – nie poprzestali na tej informacji. Dopytywali m.in. o to, jak sobie dziecko poradzi po przebiciu worka owodniowego. Jacqueline ujawniła, że dożylne podawanie płynów miało uzupełnić niedobór wód płodowych do momentu, aż ponownie zostanie wytworzona odpowiednia ilość. Poziom płynu owodniowego sprawdzany jest regularnie przez lekarza podczas cotygodniowych wizyt.

W komentarzach pojawiło się także wiele pytań o sam zabieg. Tymczasem należy on do jednej z dwóch metod operowania rozszczepu kręgosłupa. Polega na przypominającym cesarskie cięcie otwarciu jamy macicy i częściowym wydobyciu płodu poza nią w celu wykonania zabiegu.

Druga z metod, małoinwazyjna, nosi nazwę metody dziurki od klucza lub fetoskopowej operacji rozszczepu kręgosłupa. Polega na wykonaniu trzech otworów w jamie brzusznej kobiet, przez które wprowadza się endoskop oraz narzędzia.

3. Internauci nie mogą w to uwierzyć

Historia Jacqueline spotkała się z pozytywnym odzewem - internauci życzą jej szczęścia i trzymają za przyszłą mamę kciuki.

"Super, więc będzie obchodziła urodziny dwukrotnie. Jesteś silną matką, życzę ci, by reszta ciąży upłynęła ci spokojnie i bezpiecznie" – napisał jeden z użytkowników TikToka.

"To absolutnie niesamowite! Życzę wszystkiego dobrego tobie oraz dziecku. Widziałam kiedyś coś takiego w ‘Chirurgach’, ale nie sądziłam, że to jest naprawdę możliwe" – dodała inna z internautek.

"Witaj w świecie matek spina bifida" – napisała kolejna, niejedyna zresztą spośród komentujących wideo, która wyznała, że także jej dziecko musiało przejść podobną operację.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze