Gorączka w ciąży. Kiedy reagować?
Gorączka w ciąży może stanowić zagrożenie dla przyszłej mamy i rozwoju dziecka, dlatego długo utrzymująca się podwyższona temperatura ciała u ciężarnej wymaga konsultacji z lekarzem. Prawidłowa temperatura ludzkiego ciała mierzona pod pachą wynosi mniej więcej 36,6ºC. Jeśli przekracza 38ºC, można mówić o gorączce. Gorączka to naturalny mechanizm obronny organizmu przed infekcjami. To również swoisty alarm, że w organizmie zaczyna się dziać coś niedobrego. Jeśli masz w ciąży gorączkę, która trwa kilka dni i nie spada, nie zwlekaj i zgłoś się szybko do lekarza.
1. Temperatura w ciąży
Lekko podwyższona temperatura w ciąży nie jest niczym nienaturalnym ani patologicznym. W pierwszych tygodniach ciąży temperatura ciała kobiety wynosi około 37ºC, co wynika ze wzrostu stężenia progesteronu w organizmie.
Nie masz się czego obawiać, gdy temperatura ciała osiąga stan podgorączkowy w ciąży. Jeśli jednak termometr pokaże 38ºC lub więcej, masz gorączkę. Gorączka może świadczyć o tym, że organizm został zaatakowany przez bakterie albo wirusy i rozpoczął walkę immunologiczną.
Kobiety ciężarne są szczególnie narażone na infekcje wirusowe i bakteryjne, w związku z obniżoną odpornością. W czasie ciąży mogą występować pozornie niegroźne zakażenia, takie jak zapalenie gardła, a także infekcje skutkujące często poważnymi komplikacjami, np. grypa.
Nawet zwykły katar, jeśli nie będzie odpowiednio leczony, może okazać się niebezpieczny dla rozwoju płodu. Zwyczajne przeziębienie w ciąży wymaga odpowiedzialnego podejścia i wdrożenia leczenia, ponieważ zaniechane grozi zapaleniem dolnych dróg oddechowych, gorączką i kaszlem powodującym niebezpieczne skurcze macicy.
Podwyższona temperatura w ciąży, powyżej 38ºC jest szczególnie niebezpieczna między czwartym a czternastym tygodniem ciąży, ponieważ w tym czasie dochodzi do implantacji zarodka, kształtowania się ruchów ssących u płodu i kostnienia żeber oraz kręgów.
Jeśli na tym etapie trwania ciąży gorączka utrzymuje się przez kilka-kilkanaście dni, może spowodować zaburzenia rozwoju płodu: małogłowie, zniekształcenia twarzy, wady kończyn, opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego. Czasami długotrwała gorączka na początku ciąży może prowadzić do poronienia.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
Gorączka w 33 tygodniu ciąży - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
Gorączka w 29-tygodniu ciąży - odpowiada lek. Dr n. med. Bogdan Ostrowski
Chwilowa gorączka w ciąży - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
2. Leczenie gorączki w ciąży
Jeśli termometr wskazuje 37,6ºC i stan ten trwa dłużej niż trzy dni, koniecznie udaj się do lekarza. Nie przyjmuj leków bez specjalistycznej konsultacji, bo zażywanie leków na własną rękę może okazać się szkodliwe dla płodu.
W czasie ciąży nie należy brać żadnych farmaceutyków bez wcześniejszego upewnienia się u swojego lekarza. Nawet leki bez recepty stosowane w ciąży mogą być niebezpieczne. Bezpiecznym lekiem na obniżenie gorączki w ciąży jest paracetamol w dziennej dawce nie większej niż 1000 mg (2 tabletki), przyjmowany nie dłużej niż przez trzy dni.
Zobacz także:
Czasami wizyta u lekarza jest niemożliwa. W takich sytuacjach pozostaje jedynie leczenie domowe. Istnieje kilka skutecznych i zupełnie bezpiecznych metod zbijania gorączki w czasie ciąży:
- chłodna kąpiel lub prysznic (zakazane jest spryskiwanie ciała lodowatą wodą);
- chłodne okłady na czoło;
- picie dużej ilości płynów, takich jak soki i zioła (np. herbatki: z malin, czarnego bzu, dzikiej róży; napar z kwiatu lipy działa napotnie i obniża wysoką temperaturę; napój z szklanki wody, łyżeczki startego imbiru, kawałka cynamonu, soku z połowy cytryny i łyżeczki miodu; syrop z cebuli, czosnku i miodu działa przeciwzapalnie i odkażająco);
- zażywanie witaminy C;
- pozostanie w łóżku, odpoczynek.
Nigdy nie lekceważ wahań temperatury ciała w ciąży. Obserwuj swój organizm i reaguj na każdy niepokojący objaw. Domowe sposoby leczenia gorączki na pewno nie zaszkodzą, jednak wizyta u lekarza jest nieodzowna.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Objawy ciąży w pierwszym tygodniu. Jakie dolegliwości odczuwamy na początku ciąży?