Jak radzić sobie z bólem oczu?
Do okulisty najczęściej udajemy się, gdy podejrzewamy u siebie wystąpienia określonej wady wzroku. Gdy jednak dotyka nas ból oka, często nie podejmujemy odpowiednich działań.
1. Dlaczego?
Wydaje się nam, że ból oka nie może wiązać się z żadną poważną chorobą. Niestety, prawda jest inna: w niektórych przypadkach, np. w ostrym ataku jaskry, bólowi oka mogą towarzyszyć wymioty, nudności, a nawet zaburzenia pracy serca. To stan wymagający natychmiastowego leczenia, w przeciwnym razie może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku.
Ból oka może być związany z:
• zapaleniem spojówek (wywołanym przez przemęczenie oczu, długie oglądanie telewizji, toksyny, suche powietrze czy chemikalia),
• zapaleniem zatok (ból może być odczuwany tuż nad okiem, towarzyszyć mu może ból głowy, katar oraz gorączka),
• obecnością jęczmienia,
• nieżytem górnych dróg oddechowych,
• infekcją wirusową wywołaną np. przez wirus Coxsackie, który może prowadzić do rozwoju krwotocznego zapalenia spojówek.
Ból oka wywołuje również zapalenie nerwu wzrokowego oraz zespół suchego oka, który pojawić się może w przebiegu takich chorób jak: trądzik różowaty, choroby tarczycy, cukrzyca, choroby neurologiczne lub nowotworowe.
2. Jak uniknąć bólu oka?
W pierwszej kolejności powinno się ustalić przyczynę bolącego oka. Może być ona prozaiczna, wynikająca z przemęczenia. Stosuje się wówczas krople do oczu, które kupić można w każdej aptece bez recepty. Wprowadza się też odpowiednią profilaktykę.
Oczy należy chronić przed działaniem promieni słonecznych, nosząc odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne.
Dbaj o odpowiednią dietę, nie pal papierosów i nie pij alkoholu.
Dbaj o higienę oczu – rób przerwy w czasie pracy przy komputerze, czytaj przy odpowiednim świetle.
Musisz to wiedzieć
3. Nie dotykaj oczu brudnymi rękoma.
Warto pamiętać, że wady wzroku rzadko powodują ból oka. Jego wystąpienie to sygnał, że coś dzieje się w obrębie narządu wzroku. Należy więc poznać przyczynę tej dolegliwości i spróbować ją usunąć poprzez podjęcie odpowiednich działań. Gdy te jednak nie wystarczą, a ból oka będzie się utrzymywał, wówczas konieczna jest wizyta u okulisty.