Trwa ładowanie...

Jak radzić sobie z nerwicą w ciąży?

Avatar placeholder
18.10.2022 10:50
Jak radzić sobie z nerwicą w ciąży?
Jak radzić sobie z nerwicą w ciąży? (123rf)

Nerwica jest specyficznym stanem. Nie jest obca również kobietom w ciąży. Zaburzenia lękowe mogą dotyczyć strachu przed tym, czy maleństwo urodzi się zdrowe. Stres również bywa przyczyną dolegliwości lękowych.

spis treści

1. Czynniki warunkujące lęki w ciąży

Dla niektórych ciąża bywa niezwykle stresująca. Nie zawsze ten czas napawa nas tylko radosnym oczekiwaniem. Pojawia się niepokój, przyszła mama zastanawia się, czy z dzieckiem będzie wszystko w porządku. Stres potęguje się także wtedy, gdy kobieta czuje się samotna. Również nieplanowana ciąża bywa powodem do rozdrażnienia i obawy o przyszłość. Podczas ciąży cały metabolizm zostaje zaburzony. W ciele szaleją hormony. Czasami bardzo trudno osiągnąć równowagę. Stan błogosławiony staje się momentami wyzwaniem. W kobiecym ciele zachodzi szereg zmian. Pojawiają się huśtawki nastrojów, neurastenia, nerwica natręctw, depresja. Silne przeżycia potęgują zaburzenia snu.

Nerwicy w ciąży nie wolno bagatelizować
Nerwicy w ciąży nie wolno bagatelizować

2. Jak nerwica wpływa na ciążę?

Zobacz film: "Cukrzyca ciążowa"

Chwilowy stres z pewnością nie zaszkodzi dziecku. Sytuacja staje się nieco bardziej groźna, jeśli taki stan utrzymuje się długo. Zaburzenia nerwicowe powodują lęk oraz napięcie psychiczne. Dodatkowo kumulują się objawy fizjologiczne. Organizm produkuje większe ilości kortyzolu, katecholamin, epinefryny, norepinefryny. Są to hormony stresu. Układ nerwowy jest pobudzony, może się również zwiększyć poziom glukozy we krwi.

To musisz wiedzieć:

Wiele kobiet skarży się na problemy trawienne, zawroty głowy, nudności, wymioty oraz bóle stawów. Tego typu dolegliwości mogą wynikać ze stanu ciąży, czasami jednak są oznakami somatycznymi nerwicy. Stres może być również przyczyną stanów lękowych. Nie powinniśmy bagatelizować nerwicy w ciąży. Narastający niepokój może być przyczyną przedwczesnego porodu, a nawet poronienia.

9 najczęstszych dolegliwości ciążowych
9 najczęstszych dolegliwości ciążowych [10 zdjęć]

Wymioty, nudności, zgaga – to typowe dolegliwości, które zazwyczaj towarzyszą kobiecie w pierwszych

zobacz galerię

3. Do czego prowadzi nerwica

Do czego jeszcze może doprowadzić nerwica? Do chociażby zażywania środków, które złagodzą niepokojące stany. Niekiedy kobiety dużo jedzą lub pochłaniają nadmierne ilości kawy. Zdarza się, że stres łagodzony jest przez alkohol. Jest to bardzo groźne rozwiązanie, które bywa przyczyną alkoholowego zespołu płodowego. Zaburzenia emocjonalne kobiety w ciąży wymagają pomocy medycznej. Nie można bagatelizować niepokojących stanów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze