Trwa ładowanie...

Jak zrobić lewatywę w domu?

 Agnieszka Gotówka
28.01.2024 19:21
Jak zrobić lewatywę w domu?
Jak zrobić lewatywę w domu? (https://stock.adobe.com/)

Jak zrobić lewatywę w domu i czy to bezpieczne? Te pytania zadaje wiele osób, które stają przed koniecznością zastosowania takiego rozwiązania. Czy lewatywa domowa działa? Jakie są negatywne skutki lewatywy? I czy lewatywa przed porodem jest konieczna? Odpowiadamy.

spis treści

1. Lewatywa. Co to?

Lewatywa w większości z nas budzi negatywne skojarzenia. Jeszcze jakiś czas temu był to zabieg, który wykonywano, np. w przypadku zaparć. Postęp medycyny sprawił jednak, że wyparły go leki dostępne bez recepty. Nie oznacza to jednak, że w okreslonych sytuacjach nadal się jej nie praktykuje. A na czym polega lewatywa, zwana też enemą przeczyszczającą?

To nic innego jak oczyszczenie jelita grubego z zalegających w nich mas kałowych za pomocą płynu wlewanego bezpośrednio do odbytu. Jest to jeden z najstarszych znanych człowiekowi zabiegów medycznych.

2. Jak wykonać lewatywę?

Lewatywa to bardzo prosty zabieg, jednak z wykonywaniem go trzeba uważać. Najcześciej stosowana jest lewatywa na zaparcia. Płyn wlewany doodbytniczo pomaga usunąć nadmiar twardej, patologicznie zbitej masy kałowej. Jest to jednak zabieg dość niekomfortowy. Wiele osób unika wykonania go w szpitalu. Stąd tak wiele zapytań o to, jak zrobić domową lewatywę. Ale czy to bezpieczne?

3. Jak zrobić lewatywę w domu, by sobie nie zaszkodzić?

Zobacz film: "Cukrzyca ciążowa"

W pierwszej kolejności warto sobie uświadomić, że lewatywa powinna być wykonywana dopiero wtedy, gdy wszystkie inne sposoby na zaparcia zawiodą. Zacząć trzeba od zmiany diety (zwiększyć udział błonnika i wypijanych płynów), aktywności fizycznej (ruch zwiększa perystaltykę jelit). Pomóc może też farmakologia, np. preparaty, w składzie których są makrogole – osmotyczne środki przeczyszczające, które działają w świetle jelita grubego).

I dopiero wtedy, gdy wyczerpiemy wszystkie te możliwości, a zaparcia nadal nie ustapią, lewatywa w domu może przynieść ulgę.

By ją wykonać potrzebna jest gruszka do lewatywy lub wlewnik doodbytniczy oraz roztwór do lewatywy, który pobudza odruch wypróżniania. Wszystkie te akcesoria można kupić w aptece. Zabieg wykonuje się zgodnie z instrukcją na opakowaniu, następnie trzeba masować brzuch okrężnymi ruchami, by ułatwić oddanie stolca. A ile trwa wypróżnianie po lewatywie?

Lewatywa działa od razu i masy kałowe zostają usunięte z jelita grubego, jednak proces wypróżniania może trwać nawet kilka godzin.

4. Jak często można robić lewatywę?

Lewatywa to prosty i skuteczny zabieg, ale nie wolno go nadużywać. Powinno się go wykonywać wyłącznie ze ściśle określonych wskazań medycznych.

Częste wykonywanie lewatywy może doprowadzić do poważnych zaburzeń pracy i funkcjonowania jelita grubego. Kontrowersyjnym tematem jest lewatywa dla dzieci, zwłaszcza przeprowadzana w warunkach domowych. Może doprowadzić do sytuacji, gdy zamiast pomóc, zaszkodzi, np. spowoduje odwodnienie.

Zaparcia u dzieci – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zaparcia u dzieci – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zaparcia to zbyt długie odstępy między wypróżnianiem, np. dwa razy w tygodniu, lub wypróżnianie się

przeczytaj artykuł

5. Jak się robi lewatywę przed porodem?

Jeszcze kilka lat temu lewatywę przed porodem wykonywano każdej rodzącej. Dziś odchodzi się od rutynowego podejścia to tego zabiegu. Decyzję o jego wykonaniu zostawia się kobiecie. A dlaczego warto ją rozważyć?

Jeśli kiszka stolcowa wypełniona jest masą kałową, to w chwili porodu może dojść do jej niekontrolowanego opróżnienia. Dla rodzącej może to być niezwykle krępujące, ale pamiętajmy o tym, że dla położnych to czysta fizjologia. Zupełnie nie zwraca się na to uwagi.

Przeczytaj również:

"Położne wiedzą, że to czesty element porodu – ciało otwiera się na każdym poziomie. Są też świadome lęku i wstydu po stronie kobiety" – pisze Izabela Dembińska w książce "Rodzić można łatwiej" (wydanie II, rozszerzone i uzupełnione). Dalej czytamy: "Kiedyś wykonywano lewatywę, która może nasilić skurcze, ale też powodować niekontrolowaną potrzebę wypróżnienia, mokre gazy i rozwodnienie mas kałowych, co bywa krępujące. Dziś już się tego nie robi".

O tym, jak wygląda lewatywa przed porodem, warto porozmawiać z położną w ramach bezpłatnych konsultacji w ramach NFZ.

Lewatywa w ciąży, zwłaszcza na jej ostatnim etapie, jest bezpieczna, ale może być niekomfortowa. Jej samodzielne wykonanie również bywa problematyczne.

6. Czy lewatywa jest zdrowa?

Lewatywa to zabieg względnie bezpieczny. Najlepiej, gdy jest wykonywany w warunkach szpitalnych i wyłącznie w określonych wskazaniach (zaparcia, przygotowanie do kolonoskopii). Nie wolno robić go, gdy istnieje choć cień podejrzenia, że doszło do perforacji przewodu pokarmowego.

Jak zrobić lewatywę bez sprzętu? Jak długo trwa wypróżnienie po lewatywie? Jak samemu zrobić lewatywę? Pytań dotyczących tego zabiegu jest całe mnóstwo. Wiele osób wykonuje go w chwili, gdy pojawią się zaparcia. Pamiętajmy jednak, że zdecydowanie lepiej zacząć od nieco łagodniejszych sposobów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze