Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Kobieta w ciąży nie powinna spać na plecach

Avatar placeholder
05.08.2016 10:13
Kobieta w ciąży nie powinna spać na plecach
Kobieta w ciąży nie powinna spać na plecach (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Kobiety, które śpią na plecach w późniejszych miesiącach ciąży, mogą zwiększać ryzyko śmierci płodu. Eksperci podkreślają jednak, że pozycja snu nie jest problemem sama w sobie, a w połączeniu z innymi czynnikami ryzyka.

– Powinniśmy być ostrożni podczas interpretacji wyników – powiedział dr George Saade z Uniwersytetu Teksańskiego w Galveston. Jak dodał, nie możemy wnioskować, że spanie na plecach powoduje śmierć dziecka ani że układanie się na danej stronie może przed tym chronić. Jednakże możliwe jest, że spanie na plecach może się do tego przyczynić.

Leżenie w takiej pozycji może pogłębiać bezdech senny, objawiający się przerywanym oddechem. Jeśli płód jest bardzo wrażliwy, zmniejszony przepływ tlenu może powiększyć ryzyko jego śmierci.

Dr Adrienne Gordon, kierująca badaniem, zgodziła się, że jeśli pozycja, w której śpimy, ma wpływ na poród martwego dziecka, to tylko w połączeniu z innymi czynnikami ryzyka, takimi jak zaburzony wzrost płodu.

Zobacz film: "Poronienie"

Porodem martwego dziecka określa się utratę ciąży po 20. tygodniu jej trwania. Na jego wystąpienie bardziej narażone są kobiety, które palą lub mają wysokie ciśnienie, chociaż czasem jego przyczyn nie można wytłumaczyć.

Aby sprawdzić, czy pozycja snu jest połączona z ryzykiem porodu martwego dziecka, załoga Gordon zbadała 103 kobiety, które doświadczyły go po 31. tygodniu i 192 ciężarne, które były w trzecim trymestrze. Specjaliści stwierdzili, że kobiety, które rodziły martwe dzieci, w około 10 procentach spały na plecach w czasie ciąży, włącznie z ostatnim miesiącem. Dla porównania, pozycję tę wybierało 2 procent kobiet ze zdrowymi ciążami.

Kiedy naukowcy wzięli pod uwagę inne czynniki, takie jak palenie i waga kobiet, spanie na plecach było wciąż połączone z podwyższonym ryzykiem urodzenia martwego dziecka.

Wcześniejsze badania pokazały, że spanie w takiej pozycji powoduje obniżenie dopływu krwi do płodu. Jednak z powodu braku konkretnych wyników, nie powinno to niepokoić przyszłych matek. Ponadto kobieta, która urodziła martwe dziecko, nie powinna czuć się winna, jeśli spała na plecach podczas ciąży.

Czy w takim razie kobiety powinny spać na boku? Niekoniecznie, ponieważ ta pozycja może potencjalnie wywołać pojawienie się zakrzepu w nogach. Najlepiej spać w takiej pozycji, jaka jest dla nas komfortowa. Jednak, jeśli mamy jakiekolwiek obawy, zgodnie z opinią ekspertów należy porozmawiać z lekarzem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze