Trwa ładowanie...

Jak spać w ciąży?

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 17.03.2021 16:22
Jak spać w ciąży?
Jak spać w ciąży? (123rf)

W czasie ciąży wiele kobiet doświadcza problemów ze snem. Dużym problemem jest wygodne ułożenie się do snu – ulubione pozycje sprzed ciąży mogą bowiem powodować dyskomfort. Podczas ciąży ciało kobiety ulega wielu zmianom. Konieczność zmiany ułożenia do snu jest spowodowana między innymi: większym rozmiarem brzucha, bólem pleców, zgagą, trudnościami z oddychaniem oraz bezsennością. Na którym boku spać w ciąży? Czy zdrowsze jest spanie na prawym boku w ciąży czy na lewym? Czy leżenie na plecach w ciąży jest dobre dla zdrowia przyszłych mam?

spis treści

1. Wygodne pozycje do snu w ciąży

Optymalną pozycją do snu dla kobiety spodziewającej się dziecka jest położenie się na lewym boku. Gdy ciężarna leży na lewej stronie tułowia, zwiększa się ilość krwi i składników odżywczych dostarczanych do łożyska i dziecka.

Nogi powinny być ugięte w kolanach, a pomiędzy nogami należy umieścić poduszkę. Spanie na lewym boku w ciąży sprawdza się również wtedy, gdy ciężarnej dokuczają bóle pleców. Wówczas wskazane jest umieszczenie poduszki pod brzuchem.

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Jeśli w nocy kobieta doświadcza objawów zgagi, powinna podłożyć poduszki pod tułów, by unieść go. W późnym stadium ciąży możliwe jest wystąpienie trudności z oddychaniem. W takiej sytuacji warto położyć się na boku lub podeprzeć tułów poduszkami.

Spanie na boku może być wyzwaniem dla kobiet, które zazwyczaj śpią na plecach lub brzuchu. Nie należy jednak z góry zakładać, że nie sposób się do tego przyzwyczaić. W czasie snu wiele osób i tak zmienia ułożenie ciała. Najważniejsze, by unikać pozycji niewskazanych dla kobiet w ciąży.

Szczególnie niekorzystne jest spanie w ciąży na plecach lub na brzuchu. Ciężarne, które śpią na plecach mogą doświadczać bólu pleców, problemów z oddychaniem lub trawieniem, hemoroidów, niskiego ciśnienia krwi oraz spadku krążenia do serca i dziecka. Jest to wynikiem obciążenia jelit oraz głównych naczyń krwionośnych brzuchem.

Spanie na brzuchu również jest niekorzystne dla przyszłych mam. Jednak niewiele kobiet zmaga się z tym problemem, ponieważ w późniejszym etapie ciąży brzuch ulega wielu zmianom, a położenie się na nim jest znacznie utrudnione.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Sposoby na dobry sen w ciąży

Wiele kobiet w zaawansowanej ciąży wstaje z łóżka kilkakrotnie w ciągu jednej nocy, by opróżnić pęcherz. Aby uniknąć kilkakrotnego przebudzania się i wstawania, przed snem warto ograniczyć spożycie płynów.

W ciągu dnia warto wypijać dużo wody i innych płynów, by nie doznać odwodnienia, ale wieczorem wskazany jest umiar. Sen ciężarnej jest bardziej udany również wtedy, gdy jest aktywna fizycznie. Systematyczny wysiłek poprawia krążenie i zmniejsza ryzyko wystąpienia skurczów nóg.

Nie należy jednak ćwiczyć wieczorem, gdyż skok adrenaliny w ciele utrudnia zasypianie. Dobrym pomysłem jest także ograniczenie stresu i napięcia. Zamiast zamartwiać się, warto porozmawiać o problemach z partnerem lub przyjaciółką.

Pomocne jest również trzymanie się planu dnia. Wieczorem można na przykład wypić kubek gorącego mleka, przeczytać rozdział lekkiej książki lub wziąć ciepłą kąpiel. Powtarzanie relaksujących czynności każdego wieczoru pomaga rozluźnić się i szybciej zasnąć.

Ważne jest także właściwe ułożenie ciała i spożywanie kolacji najpóźniej 1-2 godziny przed pójściem do łóżka, by uniknąć zgagi. Aby objawy zgagi nie pojawiły się, warto wyeliminować z diety pikantne i kwaśne potrawy, a także dania smażone. W jadłospisie przyszłej mamy nie powinien znaleźć się również alkohol oraz kofeina.

Dużym zaskoczeniem może być fakt, iż sprzymierzeńcem dobrego snu ciężarnych jest drzemka w ciągu dnia. Nawet pół godziny snu w porze dziennej pomaga się zrelaksować i zmniejszyć uczucie zmęczenia.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze