Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Niskie ciśnienie w ciąży

Avatar placeholder
08.04.2017 22:52
Niskie ciśnienie w ciąży
Niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży nie jest tak dużym zagrożeniem dla matki i płodu, jak nadciśnienie w ciąży czy rzucawka. Jednak związane z niskim ciśnieniem zawroty głowy i omdlenia wiążą się z pewnym ryzykiem, jak każdy upadek kobiety w ciąży. Przyczyną niedociśnienia w ciąży jest zbyt wysoka temperatura, przegrzewanie się, odwodnienie, a także długotrwałe stanie.

spis treści

1. Przyczyny niskiego ciśnienia w ciąży

Najczęściej niskie ciśnienie pojawia się u kobiet w ciąży wskutek odwodnienia. Kobieta w ciąży musi pamiętać, aby przyjmować codziennie co najmniej półtora litra płynów, najlepiej wody mineralnej. Zbyt mało wody w organizmie wywołuje nie tylko niedociśnienie, ale także może wpłynąć na zdrowie dziecka. Na zaburzenia ciśnienia tętniczego krwi wpływa także temperatura - bardzo wysoka może dodatkowo spowodować zwiększone wydalanie wody poprzez pot. W lecie należy więc jeszcze bardziej się nawadniać i zwracać uwagę na ilość przyjmowanych płynów w ciąży.

Na ryzyko niedociśnienia wpływa także długotrwałe stanie. U kobiet w ciąży krew i tak ma tendencje do pozostawania w nogach, co zmniejsza jej ilość krążącą w żyłach. Wskutek niskiego ciśnienia do mózgu może nie dopływać wystarczająca ilość krwi i tlenu, co powoduje omdlenia.

Zobacz film: "Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Objawy niskiego ciśnienia w ciąży

U niektórych kobiet w ciąży pojawiają się tzw. „mroczki” przed oczami, kiedy wstają z siedzącej lub leżącej pozycji. Niektóre czują się wtedy słabo. To mogą być objawy osłabienia, ale także zbyt niskiego ciśnienia tętniczego krwi. W przypadku niedociśnienia może także dojść do zaburzeń widzenia.

Zobacz także:

3. Zapobieganie niskiemu ciśnieniu w ciąży

Najważniejszą zasadą jest picie odpowiednich ilości wody. Kobieta w ciąży potrzebuje co najmniej półtora, a nawet dwa litry wody. Do tej ilości wlicza się także na przykład zupy i wodę dodawaną do potraw. Wodę najlepiej pić małymi łykami, dość często i w małych porcjach. Wtedy najlepiej nawadnia ona organizm. W przypadku odwodnienia może być konieczne leczenia szpitalne.

Przegrzewanie się może być wywołane noszeniem zbyt wielu warstw ubrań w ciąży. Trzeba pamiętać, że nie tylko przemarznięcie, ale także przegrzanie się może mieć swoje konsekwencje. Do obniżenia ciśnienia dochodzi także w gorącej kąpieli czy po prostu podczas upału. Kobieta w ciąży powinna wtedy zachować szczególną ostrożność.

W przypadku, jeśli niskie ciśnienie krwi w ciąży jest spowodowane gromadzeniem się krwi w nogach, zalecane jest używanie specjalnych pończoch uciskowych. W niektórych przypadkach, po konsultacji z lekarzem, można spróbować zwiększyć podaż soli, co także podnosi ciśnienie.

Zwykle zaleca się także spanie na boku zamiast na plecach. Takie spanie w ciąży zmniejsza obciążenie pleców, ułatwia krążenie krwi i nie dopuszcza do niedokrwienia dziecka. Aktywność fizyczna w czasie ciąży także jest zalecana na wiele dolegliwości, w tym na niedociśnienie tętnicze. Trzeba jednak pamiętać, aby ćwiczenia były odpowiednie dla kobiet w ciąży i nienadwerężające organizmu.

W przypadku, jeśli pojawi się uczucie osłabienia, trzeba jak najszybciej usiąść. Upadek w ciąży może być bardzo niebezpieczny dla dziecka i dla matki. Można się dodatkowo pochylić do przodu, z głową jak najniżej. Wstawać także należy ostrożnie, aby uniknąć zasłabnięcia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze