Leczenie cukrzycy przy pomocy nanotechnologii
Dzięki wykorzystaniu nanotechnologii nie tylko wzrasta efektywność w leczeniu cukrzycy typu 1. Co więcej, ta nowa metoda podawania leków umożliwia zmniejszenie liczby skutków ubocznych terapii cukrzycy młodzieńczej i ograniczenie kosztów związanych z jej podjęciem.
1. Co to jest nanotechnologia?
Dotychczas nanotechnologię w medycynie wykorzystywano w leczeniu nowotworów, ponieważ nanocząsteczki mogą docierać do guza przez nieszczelne naczynia krwionośne. Zatem stosuje się je jako nośnik leków. Co więcej, nanocząsteczki pozwalają na ograniczenie negatywnego wpływu stosowanych leków na zdrowe komórki organizmu człowieka.
2. Cukrzyca typu 1 – leczenie
W przypadku osób chorych na cukrzycę typu 1 układ immunologiczny niszczy komórki trzustki, które są odpowiedzialne za produkcję insuliny. Skutkiem tej sytuacji są powikłania cukrzycy insulinozależnej, czyli m.in. niewydolność nerek lub utrata wzroku.
W leczeniu tego rodzaju cukrzycy wykorzystuje się insulinę, ponieważ leczenie systemowe (czyli stosowanie wielu leków) w tym przypadku jest związane z niebezpiecznymi skutkami ubocznymi. Alternatywą dla leczenia systemowego w cukrzycy typu 1 jest nanotechnologia.
3. Skuteczne leczenie cukrzycy
Owocem pracy amerykańskich naukowców są nanoterapeutyki, które podaje się chorym na cukrzycę w postaci zastrzyku. Nanocząsteczki można zaprogramować tak, aby dotarły wraz z lekiem do konkretnej części ciała, na przykład by selektywnie dostarczały leki na cukrzycę do komórek trzustki. Zdaniem specjalistów zastosowanie nanotechnologii w leczeniu cukrzycy może poprawić skuteczność terapii tego schorzenia aż 200-krotnie.
To też warto wiedzieć
Co to oznacza? Efektywność leczenia jest równoznaczna z możliwością podawania chorym pacjentom mniejszych dawek leków przeciwcukrzycowych, co pozwoli ograniczyć liczbę objawów ubocznych terapii tej choroby i zmniejszyć koszty związane z jej podjęciem.
Wyższa skuteczność leczenia cukrzycy to rezultat zastosowania nanomateriałów chroniących lek przed rozpadem. Co więcej, preparaty te koncentrują się w określonych miejscach w organizmie chorej osoby, na przykład w obszarze trzustki, która jest odpowiedzialna za produkowanie hormonu insuliny.