Leczenie kaszlu u noworodka - domowe sposoby, powikłania kaszlu u dziecka
Kaszel to reakcja oddechowa na podrażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Oczywiście nie jest on objawem poważnych schorzeń. Za to, gdy dziecko zacznie gorączkować bądź będzie miało świszczący oddech czy przekrwioną błonę śluzową, należy pójść do lekarza bądź wyleczyć tę dolegliwość domowymi sposobami.
1. Domowe sposoby na kaszel
Jak już wyżej wspomniano, jest wiele domowych sposobów na kaszel u dziecka. Te sposoby raczej nie powinny wywoływać alergii i są bezpieczne dla dziecka.
Dziecko możesz wyleczyć:
• Parą. Gdy dziecko ma kaszel mokry, możesz nalać do wanny gorącą wodę i przynieść malucha na kilka minut, aby para wyczyściła drogi oddechowe ze śluzu.
• Nawilżaczem powietrza. Częstym powodem suchego kaszlu u malucha jest suche powietrze w mieszkaniu. Dlatego też warto zainwestować w nawilżacz powietrza, który przyniesie natychmiastową ulgę dziecku.
• Ciepłą kąpielą. Gdy dodamy do wody tymianku, szałwii czy eukaliptusa, na pewno przyniesiemy ulgę swojemu maluszkowi, ponieważ utworzą one opary, które oczyszczą drogi oddechowe i dzięki temu dziecku łatwiej będzie oddychać.
• Ziołowym i organicznym preparatem do wcierania. Olejek eukaliptusa jest najlepszym rozwiązaniem przy kaszlu, na pewno ułatwi dziecku oddychanie. Dzięki niemu dziecko będzie miało oczyszczone drogi oddechowe, zwiększy się przepływ krwi i uwolni się zalegająca flegma. Możesz również skorzystać z waniliny (inaczej wanilii).
Mleko matki jest jednym z lepszych sposobów na kaszel. Mówi się, że dziecko karmione piersią rzadziej choruje niż dziecko karmione butelką. Jest w tym ziarenko prawdy, ponieważ mleko matki posiada substancje, które usprawniają pracę układu odpornościowego dziecka. Jest też najlepszym sposobem na utrzymanie odpowiedniego poziomu płynów.
2. Kaszel u dziecka i powikłania
Mogłoby się wydawać, że kaszel jest niegroźny. Każdy lekarz na pewno jednak powie, że często ta dolegliwość jest sygnalizatorem innych, poważniejszych problemów ze zdrowiem. Gdy usłyszysz u dziecka kaszel, musisz je bacznie obserwować, tak by w każdej chwili móc interweniować. Kaszel może być symptomem takich chorób jak:
• Krup, inaczej dławiec. Pojawia się u dzieci poniżej drugiego roku życia i często rozpoczyna się chrypką i wysoką temperaturą. Kaszel suchy nasila się wtedy nocą.
• Zapalenie oskrzeli. Pojawia się u dzieci poniżej szóstego miesiąca życia. Początkowo wygląda jak zwykłe przeziębienie, lecz z czasem pojawia się intensywny kaszel, trudności z karmieniem i przyspieszony oddech.
• Infekcja klatki piersiowej. Tu już nie ma ograniczeń wiekowych i ta infekcja pojawia się u dzieci w każdym wieku. Objawami są: wysoka temperatura, kaszel, brak apetytu i przyspieszony oddech.
Musisz to wiedzieć
• Astma. Pojawia się również i u maluchów, lecz najczęściej przechodzi genetycznie. Przy astmie nie pojawia się wysoka temperatura. Objawami są: nocne napady kaszlu, świsty, przyspieszenie oddechu bądź wciąganie skóry między żebrami przy oddychaniu.
• Krztusiec. Zaczyna się od kataru, a później dochodzą napady suchego kaszlu. Dziecko często wymiotuje i wygląda na zmęczone. Kaszel często trwa nawet kilka miesięcy.
Pamiętajcie! Nidy nie lekceważcie kaszlu u swojego dziecka! Większość przypadków można wyleczyć domowymi metodami, lecz gdy zauważysz dodatkowe objawy, musisz niezwłocznie udać się do lekarza!