Leukocyty w moczu w ciąży
W czasie ciąży rutynowym testem wykonywanym niekiedy podczas każdej wizyty kontrolnej jest badanie moczu. To proste i bezbolesne badanie pozwala wykryć obecność leukocytów, czyli białych krwinek w moczu. Niewielka ilość leukocytów może znajdować się w próbce moczu całkowicie zdrowej osoby. W przypadku ciężarnych kobiet istnieje kilka powodów, dla których leukocyty mogą pojawić się w moczu. Co powoduje obecność leukocytów w moczu kobiet spodziewających się dziecka? Jakie są inne objawy stanu zapalnego?
1. Czym są leukocyty?
Leukocyty, inaczej białe krwinki to bezbarwne morfotyczne elementy krwi. Jest ich znacznie mniej niż erytrocytów (krwinek czerwonych). Leukocyty mają za zadanie ochraniać organizm przed patogenami, jak bakterie czy wirusy.
Biały krwinki nie powinny znajdować się w moczu w dużych ilościach. Jeśli tak się dzieje, oznacza to, że w drogach moczowo-płciowych rozwija się stan stan zapalny. Znaczne przekroczenie dopuszczalnej normy, szczególnie w czasie ciąży powinno skłonić nas do niezwłocznej wizyty u lekarza, ponieważ stan ten może zagrażać zdrowiu zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka.
Jeśli białych krwinek jest niewiele, nie jest to powód do niepokoju.
2. Przyczyny leukocytów w moczu
Leukocyty w moczu w ciąży to znak, że w drogach moczowo - płciowych występuje stan zapalny. Czasem za obecność leukocytów w moczu odpowiada bezobjawowy bakteriomocz. U ciężarnych mogą rozwijać się bakterie w drogach moczowych bez jakichkolwiek objawów. Bakterie te powodują pojawienie się leukocytów w moczu i mogą doprowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek, jeśli nie zostanie podjęte leczenie antybiotykami.
Należy pamiętać, że leukocyty mogą pojawić się w próbce moczu, gdy wydzielina z pochwy zostanie wymieszana z moczem w chwili pobierania próbki. Aby tego uniknąć, należy podmyć się przed pobraniem moczu i w żadnym wypadku nie dotykać kubeczkiem pochwy.
3. Objawy i eliminowanie leukocytów w moczu
Symptomem obecności leukocytów w moczu jest gorączka oraz dreszcze. Powodem do niepokoju powinny być także: częsta konieczność oddania moczu, obecność krwi w moczu, pieczenie i ból w chwili oddawania moczu, a także mętny mocz o nieprzyjemnym zapachu.
Leczenie ciężarnych, u których pojawiły się w moczu leukocyty zależy od przyczyny takiego stanu. Zwykle podawane są antybiotyki, które szybko zwalczają infekcje. Specjaliści podkreślają, że najlepiej jest zapobiegać infekcjom i pojawieniu się leukocytów w moczu.
Codzienna higiena oraz zdrowa, zbilansowana dieta skutecznie zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych infekcji oraz ich nieprzyjemnych następstw. Zwłaszcza kobiety w ciąży powinny zadbać o siebie i swoje zdrowie. Od tego zależy bowiem stan zdrowia ich nienarodzonych jeszcze dzieci. Nie od dziś wiadomo, że lepiej zatroszczyć się o profilaktykę infekcji, niż z nimi walczyć.