Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Mięśniaki w ciąży

Avatar placeholder
21.02.2017 10:13
Mięśniaki w ciąży
Mięśniaki w ciąży

Kobiety w ciąży są standardowo poddawane badaniom ginekologicznym oraz badaniu USG w celu sprawdzenia stanu zdrowia macicy i rozwijającego się płodu. Czasami w trakcie tych badań ciężarne dowiadują się o obecności mięśniaków macicy. Mięśniaki są zwykle niegroźne i powodują niewiele komplikacji. Niekiedy jednak te narośle mogą wywołać powikłania ciążowe. Warto uświadomić sobie, że mięśniaki macicy mogą pojawić się u kobiet w każdym wieku, przy czym panie w przedziale wiekowym 20-50 lat są narażone na wystąpienie większych mięśniaków.

1. Rodzaje mięśniaków

Mięśniaki macicy to duże masy powstałe z komórek tkanki wyściełającej macicę. Są to guzy o charakterze łagodnym, które mogą rosnąć wewnątrz i dookoła macicy, zniekształcając ten narząd i zmieniając jego rozmiar. Mięśniaki mogą mieć od kilku do kilkunastu centymetrów. Często rosną w grupach, dlatego kobiety, które mają jednego mięśniaka powinny przygotować się na pojawienie kolejnych. Jest to bardzo powszechna dolegliwość – według danych statystycznych 50-80% kobiet ma przynajmniej jednego mięśniaka. W większości przypadków mięśniaki nie dają żadnych oznak, ale około 20% kobiet może doświadczać z ich powodu problemów. Szacuje się, że 10-30% ciężarnych kobiet ma mięśniaki. Najczęściej występuje odmiana mięśniaków rosnąca wewnątrz ścian macicy. Mięśniaki mogą rozwijać się także na zewnątrz macicy i osiągać duże rozmiary. Niekiedy rosną na „łodydze” i sięgają do innych narządów. Trzeci rodzaj mięśniaków rozwija się w środku macicy. Ten typ narośli występuje u 5% kobiet.

2. Przyczyny i objawy mięśniaków macicy

Lekarze nie są zgodni odnośnie do przyczyny powstawania mięśniaków. Niektóre kobiety mają predyspozycje genetyczne do występowania narośli, ale powodem może być także działanie hormonów. Estrogen i progesteron mogą stymulować wzrost komórek, przyczyniając się do wzrostu mięśniaków. W czasie ciąży napływ hormonów może skutkować powiększeniem mięśniaków, ale po urodzeniu dziecka rozmiar narośli w większości przypadków zmniejsza się.

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Rzadko zdarza się, by obecność mięśniaków objawiała się nietypowymi objawami lub skutkami ubocznymi dla organizmu. Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia, dopóki nie zajdzie w ciążę. Jednak duże mięśniaki mogą dawać o sobie znać. Typowe symptomy mięśniakówto: przedłużające się miesiączki, obfite krwawienie, ból podczas stosunku, zaparcia i wzdęcia, ból nóg lub pleców, a także ból miednicy lub uczucie nacisku.

3. Komplikacje związane z mięśniakami w ciąży

Mimo iż mięśniaki rosną zwykle w trakcie ciąży, zwykle nie powodują żadnych dolegliwości. U niektórych kobiet pojawia się ból miednicy i lekkie plamienie. Większość ciężarnych nie ma żadnych problemów z mięśniakami, ale ich obecność w niewielkim stopniu zwiększa ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu. Jeśli mięśniaki są bardzo duże, może dojść do krwawienia po porodzie, problemów w czasie porodu, zniekształceń płodu, zatrzymania akcji porodowej i konieczności wykonania cesarskiego cięcia. Złą wiadomością dla kobiet spodziewających się dziecka jest fakt, że w czasie ciąży zaleca się niepodejmowanie żadnych kroków w celu wyleczenia mięśniaków.

Lekarz prowadzący ciążę powinien monitorować wzrost mięśniaków, by przygotować się na ewentualne komplikacje. Jeśli kobieta odczuwa ból, powinna położyć się lub przykładać zimny kompres, by złagodzić dolegliwości. Jeżeli ciężarna zaczęła obficie krwawić lub odczuwa silny ból, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Po ciąży mięśniaki powinny zmniejszyć się. Wówczas prawdopodobieństwo problemów z ich strony jest niewielkie. Jeśli nadal pojawiają się dolegliwości, warto pomyśleć o leczeniu mięśniaków, na przykład za pomocą ablacji mięśniaków, operacji ich usunięcia, usunięcia macicy lub przyjmowania leków obkurczających mięśniaki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze