Trwa ładowanie...

Nietrzymanie moczu a ciąża

Avatar placeholder
22.05.2017 13:24
Nietrzymanie moczu a ciąża
Nietrzymanie moczu a ciąża

Wiele kobiet ma problemy z utrzymaniem moczu, choć większość się do tego nie przyznaje. Nietrzymanie moczu w czasie ciąży jest dość częstą dolegliwością, która jest wstydliwa i męcząca, jednak zazwyczaj zaraz po porodzie mija.

Nietrzymanie moczu w czasie ciąży jest objawem nieoczekiwanym. Mało która młoda kobiet przed zajściem w ciąże zdaje sobie sprawę, że może mieć problemy z utrzymaniem moczu. Większość osób kojarzy to schorzenie z osobami starszymi, więc trudno przyjąć do wiadomości, że zdrowa młoda kobieta może popuszczać mocz. Z tego powodu bardzo często kobiety ciężarne po prostu ukrywają ten problem i nie mówią o nim nawet swoim najbliższym. Unikanie tego tematu bywa bardzo męczące i frustrujące. Według badań co druga kobieta w ciąży ma problemy z popuszczaniem moczu, więc jest to dolegliwość powszechna i normalna. Kobiety ciężarne nie powinny mieć do siebie pretensji, że podczas kichania, kaszlu czy śmiechu popuściły kilka kropel moczu.

spis treści

1. Przyczyny nietrzymania moczu w ciąży

Zobacz film: "Cukrzyca ciążowa"

Rodzajów nietrzymania moczu jest wiele, jednak te występujące w trakcie ciąży zazwyczaj mają charakter wysiłkowy. Powodem nieprawidłowej pracy układu moczowego w tym wypadku jest powiększona macica, która uciska na pęcherz moczowy. Ucisk ten powoduje uczucie parcia na mocz. Kolejną przyczyną jest rozluźnienie i rozciągnięcie mięśni krocza w wyniku działania hormonów.

Po porodzie wiele kobiet ma problemy z utrzymanie moczu
Po porodzie wiele kobiet ma problemy z utrzymanie moczu (123RF)

Nietrzymanie moczu może pojawić się w trakcie całego okresu ciąży, jednak najczęściej występuje podczas trzech ostatnich miesięcy. W zdecydowanej większości przypadków mimowolne popuszczanie moczu mija w ciągu kilku miesięcy po porodzie. Jeśli jednak mimo upływu czasu dolegliwości się utrzymują, należy skonsultować się z lekarzem.

Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają?
Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają? [9 zdjęć]

Osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu niekiedy rezygnują z przyjmowania dużej ilości płynów w

zobacz galerię

Aby uniknąć nietrzymania moczu w czasie ciąży, należy regularnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy, tak zwane mięśnie Kegla. Trening ten polega na napinaniu i rozluźnianiu mięśni odpowiedzialnych za kontrolowanie oddawania moczu. Ćwiczenia są proste i można je wykonywać wszędzie. Jednak, aby były skuteczne, muszą być wykonywane systematycznie.

Musisz to wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze