Trwa ładowanie...

Okres a ciąża - objaw ciąży, przyczyny plamień, ciąża pozamaciczna

Avatar placeholder
31.03.2021 17:17
Choć kobietom często wydaje się, że mogą mieć okres na początku ciąży, to nie jest to prawdą, a każde krwawienie powinno zostać skonsultowane z ginekologiem
Choć kobietom często wydaje się, że mogą mieć okres na początku ciąży, to nie jest to prawdą, a każde krwawienie powinno zostać skonsultowane z ginekologiem (Shutterstock)

Okres a ciąża to zagadnienie, które wydaje się niemożliwe z medycznego punktu widzenia. Jednak szukanie związku między datą ostatniego okresu a ciążą jest podstawą np. gdy chcemy ustalić przybliżoną datę porodu. Należy jednak pamiętać, że okres w ciąży jest niemożliwy, a każde krwawienie powinno zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciąże.

spis treści

1. Okres a ciąża - objaw ciąży

Okres a ciąża to temat, który najczęściej jest związany z pierwszymi objawami ciąży. Kobiety za pierwszy objaw ciąży traktują najczęściej właśnie brak okresu. Brak okresu w ciąży to pierwsze wskazanie do wykonania testu ciążowego.

Z tego względu pojawienie się okresu powinno zaniepokoić kobietę w ciąży. Krwawienia mogą być związane z różnymi stanami chorobowymi, które zagrażają życiu i zdrowiu kobiety i dziecka.

2. Okres a ciąża - przyczyny plamień

Zobacz film: "Krwawienie i ból w ciąży"

Okres a ciąża to groźne dla bezpieczeństwa ciąży zjawisko. Choć kobiety często twierdzą, że przez pierwsze 2-3 miesiące ciąży miały normalnie okres i niczego nie zauważyły, to krwawienia pojawiające się mniej więcej w terminie miesiączki nie oznaczają okresu. Krwawienie z pochwy nie musi oznaczać okresu, zwłaszcza w czasie ciąży.

Spóźniony okres? To nie musi być ciąża
Spóźniony okres? To nie musi być ciąża [7 zdjęć]

Jeśli nie starasz się o dziecko, spóźniona miesiączka może być powodem do zmartwień. Brak okresu nie

zobacz galerię

Okres w ciąży jest niemożliwy, a krwawienia z pochwy mogą mieć bardzo wiele przyczyn. Za okres w ciąży kobiety często uważają plamienia implantacyjne. Gdy para stara się o dziecko takie plamienie może pojawić się jednak między 6, a 12 dniem po owulacji.

Warto jednak zauważyć, że plamienie implantacyjne nie pojawia się u każdej kobiety. Głównie z tego względu jest to często uznawane za okres w ciąży. Z zasady są to również plamienia dość skąpe i mają inny odcień niż krew w czasie plamienia comiesięcznego. Tego rodzaju okres w ciąży nie jest związany z bólem brzucha, czy obecnością skrzepów.

Za okres w ciąży są również brane różne plamienia na początkach ciąży. Są one spowodowane przez zmiany hormonalne i mogą mieć podobny charakter co normalny okres. Tego typu krwawienie, które kobiety określają jako okres w ciąży, jest jednak często sygnałem, który powinien skłonić kobietę do odpoczynku, jednak zawsze wymaga konsultacji lekarza, a także często hospitalizacji.

Za okres w ciąży kobiety często również biorą krwawienia podkosmówkowe. Pojawia się ono często w pierwszym miesiącu, gdy kobiety najczęściej nie wiedzą, że są w ciąży i uznają je za okres. Jednak tego rodzaju okres w ciąży może być bardzo niebezpieczny dla ciąży. Wynika ono bowiem z krwi gromadzonej między łożyskiem a ścianą macicy, czyli obecności krwiaka. Gdy tzw. okres w ciąży ma taką przyczynę, konieczna jest kontrola USG.

ZOBACZ TAKŻE:

3. Okres a ciąża - ciąża pozamaciczna

Okres w ciąży może być również sygnałem np. ciąży pozamacicznej, która zagraża życiu kobiety. Tego rodzaju krwawienie jest związane z ogromnym, ostrym bólem w podbrzuszu. Wczesna diagnoza pozwoli jednak wcześnie zareagować i uniknąć powikłań zagrażających życiu.

Do innych groźnych dla życia przyczyn krwawienia, czyli tzw. okresu w ciąży są choroby szyjki macicy, ale też niestety poronienia. W każdym z tych przypadków krwawienie wymaga hospitalizacji i szybkiego podjęcia leczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.