Trwa ładowanie...

Prawidłowa higiena oka – zasady

Avatar placeholder
22.06.2017 21:25
Prawidłowa higiena oka – zasady
Prawidłowa higiena oka – zasady

Aby uniknąć wielu chorób związanych z narządem wzroku, potrzebne są odpowiednie działania profilaktyczne. Zaliczymy do nich między innymi prawidłową higienę. Narząd wzroku cały czas narażony jest na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Często nasze oczy są zmęczone. Wówczas pieką i są przekrwione.

spis treści

1. Nawilżanie

Filtr łzowy chroni nasze oczy przed zakażeniami. Stanowi warstwę ochronną. Aby działał właściwie, konieczne jest odpowiednie nawilżanie. Raz na jakiś czas przemywajmy oczy (szczególnie, jeśli pracujemy przy komputerze). Pomoże nam w tym chociażby sól fizjologiczna, która oprócz nawilżenia łagodzi stany zapalne. Również poprzez częste spożywanie płynów nawilżamy spojówkę oraz rogówkę. Dodatkowo warto sobie od czasu do czasu pomrugać. Ta czynność również nawilży oko. W pomieszczeniach, w których panuje nadmierna suchość, warto zastosować nawilżacze powietrza.

Filtr łzowy chroni oczy przed bakteriami
Filtr łzowy chroni oczy przed bakteriami (123RF)

2. W jaki sposób pracować przy komputerze?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Higieniczna praca przy komputerze zalecana jest przez SANEPID. Prawidłowa odległość od monitora wynosi ok. 70 cm. Tył monitora powinien być odległy od drugiej osoby o 130 cm. Powierzchnia przypadająca na stanowisko komputerowe wynosi 6 metrów kwadratowych. Niezmiernie ważne jest właściwe natężenie światła w pokoju. Nie może być mniejsze niż 500 lx. Jeśli przy komputerze siedzi osoba starsza, natężenie światła powinno wynosić nawet 750 lx. Tło pulpitu powinno być ostre i stabilne. Nie stawiajmy monitora „w oknie”. Warto zastosować żaluzje.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

3. Światło a oczy

Aby ludzkie oko pracowało poprawnie, potrzebne jest właściwe światło. Ochrona narządu wzroku polega na unikaniu nadmiernego promieniowania oraz doborze właściwego oświetlenia. Jeżeli nosimy okulary i pracujemy przy komputerze, musimy używać szkieł z antyrefleksem. Częste mrugnięcia są doskonałym ćwiczeniem jednocześnie nawilżającym spojówkę.

Musisz to wiedzieć

Pamiętajmy, by nie patrzeć się zbyt intensywnie w zapaloną żarówkę lub słońce. Profilaktycznym działaniem będzie okresowe badanie wzroku. Wady koryguje się przez soczewki, okulary i zabieg z użyciem lasera.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.