Rwa kulszowa w ciąży
Nerw kulszowy sięga od dolnej części pleców, wzdłuż tylnej partii nóg, po same stopy. Dzięki sprawnie funkcjonującemu nerwowi kulszowemu człowiek odbiera różne bodźce i może poruszać mięśniami nóg. Stan zapalny lub ucisk dolnej części pleców mogą podrażnić nerw kulszowy i spowodować rwę kulszową. Niekiedy dochodzi do zakłóceń w pracy nerwu kulszowego. Wówczas pojawia się uczucie słabości lub mrowienie w nogach. U niektórych osób występuje także ból pleców oraz tylnej części nóg. Rwa kulszowa uchodzi za typową dolegliwość kobiet w ciąży.
1. Przyczyny i objawy rwy kulszowej
Wbrew obiegowej opinii, kobiety spodziewające się dziecka nie są bardziej narażone na wystąpienie rwy kulszowej. Bóle towarzyszące ciąży są zwykle umiejscowione w miednicy i plecach, a nie wokół nerwu kulszowego. Większość ciężarnych kobiet, które sądzą, że doskwiera im rwa kulszowa, w rzeczywistości odczuwa ból miednicy. Należy uświadomić sobie, że rwa kulszowa nie jest spowodowana naciskiem dziecka na nerw. U młodych osób przyczyną rwy kulszowej jest często uszkodzenie dysku, które przyczynia się do obrzęku wokół nerwu. Powodem dolegliwości bólowych może być również ucisk pochodzący od wypadniętego dysku. U starszych osób rwa kulszowa jest zwykle następstwem ściśnięcia więzadeł lub ucisku kości. Żadna z powyższych sytuacji nie jest częstsza u kobiet ciężarnych, dlatego specjaliści są zdania, że jeśli w czasie ciąży pojawia się rwa kulszowa, najprawdopodobniej wystąpiłaby u danej kobiety nawet gdyby nie spodziewała się dziecka.
Symptomy rwy kulszowej to silny, piekący ból pojawiający się i znikający. Dolegliwości bólowe występują zwykle tylko po jednej stronie tułowia. Ból może pojawić się w dolnej części pleców i z tyłu nóg aż do stóp. Typowe jest także odczucie pieczenia lub mrowienia w nogach. Ból może być miejscowy lub rozprzestrzeniony.
2. Leczenie rwy kulszowej w ciąży
Kobiety w ciąży, które mają problem z rwą kulszową powinny skontaktować się z dobrym fizjoterapeutą. Profesjonalista zaprezentuje ćwiczenia wzmacniające miednicę, mięśnie brzucha i pleców. Dobrym pomysłem jest także noszenie specjalnego pasa, który umieszcza się pod brzuchem, by zmniejszał ucisk na kręgosłup. Jeżeli doszło do zaburzenia funkcjonowania nerwu kulszowego, wskazane jest wykonanie badania rezonansem magnetycznym. Test ten można przeprowadzać u ciężarnych kobiet, ale zwykle nie ma takiej konieczności. Według danych statystycznych połowa osób dotkniętych rwą kulszową wraca do zdrowia w ciągu sześciu tygodni, a aż 90% po 12 tygodniach. Po urodzeniu dziecka można przyjmować leki przeciwbólowe, ale w trakcie ciąży są one niedozwolone ze względu na ryzyko powikłań ciążowych. Przed porodem warto więc sięgnąć po domowe sposoby na rwę kulszową. Jeśli jesteś w ciąży i dokucza ci rwa kulszowa, przykładaj gorący lub zimny kompres do bolesnych partii ciała na 10 minut. Zrezygnuj z butów na wysokim obcasie – niskie i miękkie obuwie nie nadwyręża kręgosłupa w czasie chodzenia. Pamiętaj także o odpowiedniej postawie – plecy powinny być lekko wygięte. Siadając, umieść poduszkę lub złożony ręcznik pod plecy, by wesprzeć kręgosłup. Unikaj podnoszenia ciężarów. Jeśli musisz podnieść coś z podłogi, kucnij i nie zginaj pleców. Kiedy poczujesz ból w plecach, przerwij wykonywaną czynność. Staraj się oszczędzać, ale nie prowadź wyłącznie siedzącego trybu życia – długotrwałe siedzenie nie sprzyja zdrowiu kręgosłupa.