Trwa ładowanie...

Sprawdź, czy potrzebujesz okularów

Sprawdź, czy potrzebujesz okularów
Sprawdź, czy potrzebujesz okularów

Problemy ze wzrokiem mogą oznaczać, że jesteśmy krótko- lub dalekowidzami i niezbędne jest noszenie okularów. Niektóre dolegliwości narządu wzroku, takie jak zaczerwienienie oczu, mogą sugerować poważne schorzenia oczu. Jaskrę, zaćmę czy choroby wynikające z wieku pacjenta można wykryć w czasie kontroli okulistycznej.

1. Objawy chorób oczu

Jeżeli obserwujemy, że dolegliwości bólowe głowy pojawiają się po długotrwałej pracy przed ekranem komputera lub oglądaniu telewizji, powinniśmy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny tej przypadłości. Ból głowy może być również następstwem długotrwałej jazdy samochodem albo pojawić się po czytaniu książki. Jest to jeden ze skutków chorób oczu, dlatego niezbędna jest konsultacja z okulistą.

Jeżeli zauważasz u siebie, że widzisz niewyraźnie skonsultuj się z okulistą w celu stwierdzenia przypadłości
Jeżeli zauważasz u siebie, że widzisz niewyraźnie skonsultuj się z okulistą w celu stwierdzenia przypadłości (123RF)

Aby wcześnie zdiagnozować chorobę oczu, należy sprawdzać jakość widzenia. Każde pogorszenie lub zniekształcenie obrazu widzenia powinno być dla nas bodźcem do tego, aby skontrolować stan narządu wzroku u lekarza. Ćwiczenie, które pomoże ocenić zmiany widzenia, można wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy systematycznie i świadomie przyglądać się (raz jednym, raz drugim okiem, gdyż zmiany mogą rozwinąć się tylko w jednej gałce ocznej) detalom otaczających nas przedmiotów. Jeżeli do tej pory potrafiliśmy odczytać tytuły książek ulokowanych na półce, a dziś mamy z tym problem, to znak, że nasz wzrok uległ pogorszeniu.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

Jeżeli zauważyliśmy, że linie proste widzimy jako falujące, powinniśmy udać się do okulisty na badanie wzroku. Symptom ten można zaobserwować, patrząc na ramę obrazu – wydaje nam się, że jest krzywa albo jej rogi są zaokrąglone, mimo że w rzeczywistości jest prostokątna. Tego typu zmiany widzenia wynikają z procesu starzenia się organizmu.

Objawem zmęczonych oczu jest przesuszenie gałki ocznej. Wówczas narząd wzroku jest wrażliwy na bodźce świetlne. Chory ma wrażenie obecności ciała obcego w oku. Dla zespołu suchego oka typowe jest również pieczenie i wrażenie kłucia w oku. Zmęczone oczy są następstwem pracy przed monitorem komputera i długotrwałym przebywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jeżeli te objawy współwystępują z problemami z ostrością widzenia, niezbędne będzie noszenie okularów. Możemy złagodzić te dolegliwości, stosując krople do oczu.

Musisz to wiedzieć

Wzrok będzie wymagał korekty, jeżeli mamy zaczerwienione oczy. Jeśli widzimy przedmioty i ludzi niewyraźnie (jak przez mgłę), niezbędna jest konsultacja z okulistą. Mogą być to symptomy chorób oczu prowadzących do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.