Swędzenie pochwy w ciąży
Swędzenie pochwy w ciąży najczęściej sugeruje infekcję grzybiczą. Grzybicze zapalenie pochwy wywołują drożdżaki, najczęściej z rodzaju Candida albicans. Jego objawami jej oprócz swędzenia, pieczenie pochwy i warg sromowych. Oprócz tego zakażona kobieta może zauważyć gęste upławy w kolorze mlecznym lub żółtawym.
Swędzenie pochwy może być oznaką infekcji lub chorób przenoszonych drogą płciową. Jeśli świerzbienie pojawiło się u ciężarnej, najczęstszą jego przyczyną są zupełnie normalne zmiany pH pochwy, które mogą powodować miejscowe podrażnienia. Uporczywe swędzenie pochwy może być również wynikiem infekcji drożdżakami. Aby ustalić powód świerzbienia, ciężarna powinna zbadać się u lekarza i rozpocząć leczenie. Badanie jest konieczne, by wykluczyć infekcje i choroby przenoszone drogą płciową.
1. Jak poradzić sobie ze swędzeniem pochwy w ciąży?
Jeśli świerzbienie pochwy jest wywołane typowymi dla okresu ciąży zmianami pH pochwy, a nie chorobami przenoszonymi drogą płciową lub infekcjami, kobieta może wypróbować kilka sprawdzonych sposobów na złagodzenie podrażnienia. Jednym z nich jest kąpiel z dodatkiem sody. Sodę można wykorzystać również do przyrządzenia pasty. Mieszankę sody i wody należy przykładać do świerzbiących miejsc. Dużą niespodzianką dla ciężarnych może być fakt, iż na pH pochwy bardzo korzystnie wpływa odbycie niezabezpieczonego stosunku płciowego. Dzięki spermie partnera obniża się pH pochwy kobiety. Gdy jest ono odpowiednio niskie, maleje ryzyko infekcji oraz podrażnień. Warto sięgnąć również po probiotyki ginekologiczne, które pomagają przywrócić właściwą równowagę mikrobiologiczną pochwy. Dodatkowo można przykładać do okolic intymnych zimne kompresy – niektóre kobiety uważają je za bardzo skuteczne w łagodzeniu świerzbienia.
2. Jak uniknąć swędzenia pochwy w ciąży?
W profilaktyce świądu pochwy najważniejsza jest właściwa higiena osobista. Ciężarna powinna zadbać o to, by okolice pochwy były czyste i suche. Aby bakterie z odbytu nie przedostały się do pochwy, należy wycierać się od przodu do tyłu. W żadnym wypadku nie należy wykonywać irygacji pochwy, by nie zaburzać równowagi mikrobiologicznej pochwy. Do mycia należy używać wyłącznie bezzapachowych, łagodnych płynów do higieny intymnej. Wskazane jest częste mycie rąk, zwłaszcza przed zmianą wkładek higienicznych. Warto pamiętać również o właściwym doborze bielizny – majtki powinny być bawełniane. Sztuczne materiały nie przepuszczają powietrza i są niekorzystne dla zdrowia pochwy. Nie najlepszym pomysłem są także ubrania obcisłe w kroku. Na noc dobrze jest włożyć koszulę nocną – spodnie od pidżamy utrudniają przepływ powietrza do pochwy. Jeśli ciężarna kobieta bierze kąpiel, nie powinna dodawać do niej soli lub pachnących płynów do kąpieli, gdyż mogą one podrażniać waginę oraz drogi moczowe.
Wiele kobiet zmagających się ze swędzeniem pochwy zastanawia się, czy mogą skorzystać z leków dostępnych bez recepty, które łagodzą tę nieprzyjemną dolegliwość. Nie każdy preparat może być jednak stosowany w tym celu. Kremy z hydrokortyzonem nie są zalecane, ponieważ mogą przyczyniać się do pękania skóry i uporczywego świerzbienia. Znacznie lepszym wyborem jest żel z lidokainą. Jeżeli ciężarna odczuwa swędzenie pochwy w związku z infekcją drożdżakową, może bez obaw skorzystać z kremów lub czopków dopochwowych stosowanych w leczeniu infekcji grzybiczych. Niektóre kobiety zauważają poprawę nawet po aplikacji kremu przeciwgrzybiczego na zewnętrzne okolice narządów płciowych.