Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Wsteczna ejakulacja

Avatar placeholder
Joanna Krocz 29.09.2020 12:16
Wsteczna ejakulacja
Wsteczna ejakulacja

Wsteczna ejakulacja (łac. eiaculatio retrograda) zwana jest także wytryskiem wstecznym i stanowi jedną z przyczyn męskiej niepłodności. Wytrysk wsteczny to patologia wytrysku, polegająca na tym, że sperma nie wydostaje się na zewnątrz ciała, lecz przez krótki odcinek cewki moczowej trafia do pęcherza moczowego. Przyczyną wstecznej ejakulacji jest nieprawidłowo działający mięsień zwieracz pęcherza, nieulegający w czasie orgazmu i wytrysku skurczowi. Wsteczna ejakulacja nie wpływa na ogólny stan zdrowia mężczyzny, ale skutkuje niemożnością poczęcia dziecka.

spis treści

1. Na czym polega wytrysk wsteczny?

Podczas normalnego wytrysku szyjka pęcherza moczowego zostaje zamknięta przez kurczące się włókna mięśniowe zwieracza. Nasienie – sperma produkowana w jądrach oraz wydzielina pęcherzyków nasiennych i prostaty – jest wydalane z prącia poprzez cewkę moczową. W przypadku wstecznej ejakulacji szyjka pęcherza moczowego nie zamyka się, lecz pozostaje otwarta. Nasienie zostaje wstecznie przepchnięte do pęcherza, a nie wydalone na zewnątrz prącia poprzez wytrysk. Wsteczna ejakulacja nie powoduje zaburzeń erekcji i nie wpływa też na ogólny stan zdrowia mężczyzny. Nasienie opuszcza pęcherz moczowy zmieszane z moczem. W czasie zbliżenia seksualnego mężczyzna normalnie odczuwa orgazm, jednak niewydostawanie się nasienia na zewnątrz skutkuje niemożnością zapłodnienia partnerki.

2. Przyczyny wstecznej ejakulacji

Wytrysk wsteczny może mieć charakter czasowy lub trwały. Jeśli wsteczna ejakulacja występuje tylko przez jakiś czas, a potem mija, zwykle spowodowana jest przyjmowaniem niektórych leków. Do farmaceutyków, które mogą powodować wytrysk wsteczny, należą:

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"
  • leki uspokajające i przeciwdepresyjne;
  • leki stosowane w leczeniu przerostu prostaty;
  • leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Wytrysk normalizuje się zazwyczaj po zakończeniu przyjmowania tych leków.
Trwała wsteczna ejakulacja może być spowodowana:

  • cukrzycą – wytrysk wsteczny to objaw neuropatii cukrzycowej;
  • chorobami neurologicznymi, np. stwardnieniem rozsianym;
  • zaburzeniami kurczliwości mięśni cewki moczowej;
  • schorzeniami ujścia pęcherza moczowego;
  • urazami rdzenia kręgowego;
  • rozszczepem kręgosłupa;
  • nadużywaniem alkoholu;
  • nietypowymi praktykami seksualnymi;
  • operacją prostaty.

Szacuje się, że wsteczny wytrysk nasienia występuje u około 90% mężczyzn, którzy przeszli zabiegi chirurgiczne spowodowane schorzeniami gruczołu krokowego.

3. Leczenie wytrysku wstecznego

Aby zdiagnozować wsteczną ejakulację jako przyczynę niepłodności męskiej, przeprowadza się badanie moczu. Trwała ejakulacja wsteczna może być leczona różnymi metodami. Jedną z nich jest farmakoterapia. Podaje się leki, które pobudzają mięśnie do skurczu i wspomagają wytrysk. Do leków tych należą, tzw. alfa-agoniści, np. efedryna. Jeśli leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne, stosować można elektrostymulację lub elektrowibrację.

Leczenie wstecznej ejakulacji polega też na alkalizacji moczu, czyli na przyjmowaniu leków zmniejszających kwasowość moczu. Po wytrysku mężczyzna oddaje samodzielnie lub przez cewnik mocz, który następnie jest poddawany specjalnemu odwirowaniu i płukaniu w celu uzyskania żywych plemników. Przy zastosowaniu tej metody leczenia plemniki mogą zostać wykorzystane do inseminacji domacicznej lub innych rodzajów zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego.

Chirurgiczne metody leczenia zaburzeń ejakulacji są stosowane rzadko, jednak przy ich pomocy można przywrócić prawidłowy wytrysk nasienia. Czasami udaje się pokonać wsteczny wytrysk przy odbywaniu stosunku płciowego z pełnym pęcherzem moczowym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze