Trwa ładowanie...

Wymaz w ciąży

Wymaz w ciąży (czyli po prostu badanie cytologiczne) jest niezbędnym badaniem wykonywanym na początku i na końcu trwania ciąży, czyli raz w pierwszym, a raz w trzecim trymestrze. Jest to badanie przesiewowe, czyli wykonywane profilaktycznie, nawet jeśli kobieta nie uskarża się na żadne dolegliwości, także u kobiet, które nie są w ciąży. Zaleca się, aby takie badanie było wykonywane raz na rok, a w przypadku nieco gorszych wyników co pół roku.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

spis treści

1. Do czego służy wymaz w ciąży?

Wymaz w ciąży jest badaniem wykrywającym przede wszystkim raka szyjki macicy lub stan przednowotworowy. W bardzo wczesnej fazie choroby leczenie przeciwnowotworowe jest skuteczne, jednak przy większym zaawansowaniu raka, leczenie zmniejsza swoją skuteczność. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrywanie choroby.

2. Jak przeprowadzany jest wymaz w ciąży?

Wymaz w czasie ciąży jest przeprowadzany identycznie jak wymaz u kobiety, która nie jest w ciąży. Jest to badanie bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Kobieta kładzie się na fotelu ginekologicznym, a lekarz zakłada wziernik i pobiera komórki nabłonka z części pochwowej szyjki macicy (czyli z najniższej części macicy). Robi to za pomocą specjalnej szpatułki lub szczoteczki, zdrapując materiał do badania. Niektóre kobiety odczuwają w tym momencie lekki dyskomfort.

Ważne, aby to badanie wykonać przed innymi badaniami w obrębie pochwy, gdyż mogą one zafałszować wynik. Ginekologiczne badanie palpacyjne czy USG dopochwowe można wykonać dopiero po cytologii. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie do cytologii. Badanie cytologiczne wykonuje się po dwóch-trzech dniach wstrzemięźliwości płciowej. Przez kilka dni nie powinny być stosowane także żadne leki dopochwowe.

3. Wyniki badania cytologicznego

Wyniki badania cytologicznego podaje się w skali Bethesda (The Bethesda System - TBS), chociaż jeszcze zdarzają się wyniki podawane w skali Papanicolau, której już nie powinno się używać. Skala Papanicolau podaje wynik cytologiiw stopniach – od I do V:

 • I stopień – prawidłowe komórki;
 • II stopień – obecność komórek zwyrodniałych, nienowotworowych;
 • III stopień – obecność komórek dysplastycznych, sugerujących stan przednowotworowy;
 • IV stopień – obecność komórek dysplastycznych i nowotworowych;
 • V stopień – obecność licznych komórek nowotworowych.

Skala Bethesda obejmuje bardziej szczegółowy opis stanu komórek pobranych z pochwy:

 • A – określa się typ preparatu cytologicznego (np. rozmaz cytologiczny, ThinPrep);
 • B – jakość pobranej próbki (B I – rozmaz nadaje się do badania, B II – rozmaz nie nadaje się do badania);
 • C – ogólna charakterystyka pobranego rozmazu (C I – nie ma komórek dysplastycznych ani nowotworowych, C II – nieprawidłowy obraz cytologiczny, C III – inne cechy komórek);
 • D – ocena rozmazu z wykorzystaniem urządzeń;
 • E – badania dodatkowe;
 • F – wynik (F I – brak komórek dysplastycznych i nowotworowych; jeśli występują infekcje i zmiany nienowotworowe, są opisywane, F II – inne zmiany, np. endometrialne, F III – nieprawidłowe komórki nabłonkowe lub gruczołowe, F IV – inne nowotwory złośliwe).

Po wykonaniu cytologii może się okazać, że konieczne są bardziej specjalistyczne badania.

Lek. Paweł Baljon
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.