Alergia - objawy
Alergia jest uczuleniem rozwijającym się w odpowiedzi na działanie alergenu, z którym organizm ma kontakt. Wśród objawów wskazuje się m.in. katar sienny i łzawienie. Jako typowe dla astmy wskazuje się też inne symptomy: duszność, kaszel i świszczący oddech. Ponadto w przebiegu alergii pokarmowej występuje swędzenie i zaczerwienienie skóry.
1. Co to jest alergia?
Terminem tym określa się uczulenie i stan nadmiernej wrażliwości organizmu człowieka na działanie alergenów. Można powiedzieć, że alergia jest następstwem reakcji układu odpornościowego na pewne czynniki drażniące. Objawem mogą być różne dolegliwości, które nie są typowe dla klasycznych chorób alergicznych, przez co trudno jest wskazać jedną konkretną przyczynę uczulenia.
2. Co to są alergeny?
Są to czynniki uczulające. Tym terminem określa się każdą substancję, która na skutek kontaktu z organizmem człowieka (poprzez dotyk, węch, połknięcie czy wstrzyknięcie) wywołuje uczulenie. Pierwszy kontakt z alergenem nie doprowadza do żadnych reakcji. Wówczas układ immunologiczny wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko tej substancji. Natomiast powtórny kontakt z czynnikiem uczulającym skutkuje patologiczną reakcją alergiczną. W ten sposób przebiega mechanizm powstawania uczulenia.
Zobacz także:
Czynniki uczulające są odpowiedzialne za rozwój następujących rodzajów alergii:
- sezonowego kataru siennego,
- całorocznego nieżytu nosa,
- astmy,
- skórnej (pokrzywki),
- pokarmowej (na mleko krowie, orzechy, truskawki, pszenicę),
- na jad owadów: pszczół, os i szerszeni,
- wstrząsu anafilaktycznego.
Istnieje nawet kilkadziesiąt tysięcy związków, które mogą wywołać alergię. Do grupy najczęściej występujących alergenów wziewnych zalicza się: roztocza, pyłki drzew i traw, a także zarodniki pleśni. Spotykane są też alergeny pokarmowe takie jak: białko jajka kurzego, wieprzowina, mleko krowie, orzechy, czekolada i mąka. Za rozwój alergii odpowiedzialne są również substancje, które mają kontakt ze skórą, na przykład kosmetyki albo środki czyszczące. Objawy klinicznej alergii kontaktowej pojawiają się czasami dopiero po wielu latach stosowania produktu do pielęgnacji ciała lub utrzymania czystości.
3. Najczęstsze symptomy alergii
Objawy uczulenia są zróżnicowane. Dolegliwości chorobowe są uzależnione od rodzaju alergii, z jaką chory się zmaga. W przebiegu alergii pokarmowej występuje zaczerwienienie i swędzenie skóry (jako następstwo zjedzenia niektórych pokarmów spożywczych). Z kolei do grupy charakterystycznych objawów astmy zalicza się duszność, napady kaszlu, a także świszczący oddech pacjenta. Do najczęstszych objawów alergii zaliczamy m.in. katar sienny. Z nieżytem nosa wiąże się wyciek z niego i wrażenie zatkania tego narządu oddechowego, a także kichanie. Choremu może doskwierać łzawienie na skutek oddziaływania promieni słonecznych. W przebiegu uczulenia mogą wystąpić reakcje alergiczne takie jak: trudności w oddychaniu, pokrzywka, obrzęk skóry oraz ból brzucha (jako konsekwencja użądlenia osy).