Trwa ładowanie...

Pokrzywka alergiczna – rodzaje

Czym jest pokrzywka? To zmiany, które mogą występować w postaci wykwitu skórnego lub bąbla pokrzywkowego. Może być to pojedynczy wyprysk, ale w niektórych przypadkach zmian jest znacznie więcej. Pokrzywka może występować w różnych miejscach na ciele, ale najczęściej lokalizowana jest w zgięciach łokci, kolan czy na twarzy. Istnieje kilka rodzajów pokrzywek, a ich wielkość i wygląd zależy od rodzaju choroby, której towarzyszą.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

spis treści
Pokrzywka alergiczna charakteryzuje się m.in. świądem
Pokrzywka alergiczna charakteryzuje się m.in. świądem

1. Typy pokrzywek

  • Pokrzywka typu ostrego może trwać nawet miesiąc. Najczęściej wywołana jest przez kontakt organizmu z alergenami pokarmowymi, wziewnymi, ale także w wyniku alergii na konkretny składnik leku. Przy tego typu pokrzywce mogą pojawić się również bóle brzucha, biegunka, wymioty.
  • Przewlekła pokrzywka jest diagnozowana rzadziej niż ostra. Jest to dolegliwość, która może się utrzymać dłużej niż przez 4 tygodnie. Przyczyną tych zmian skórnych mogą być alergeny pokarmowe i wziewne. Jedynym sposobem na usunięcie objawów jest eliminacja czynnika alergennego.
  • Dermografizm, czyli pokrzywka wywołana np. przez silne potarcie skóry czy jej ucisk. Bąble najczęściej układają się na kształt zadziałania bodźca. Zmiany skórne mogą utrzymywać się przez kilka minut, a w niektórych przypadkach nawet kilka godzin.

Zobacz także:

  • Pokrzywka kontaktowa. Może wystąpić w dwóch postaciach: niealergicznej i alergicznej. Do tego rodzaju zmian może dojść w wyniku kontaktu z alergenami zwierzęcymi, pokarmowymi, roślinnymi. Pokrzywka pojawia się w miejscu, w którym doszło do kontaktu z alergenem.
  • Pokrzywka może się pojawić np. w wyniku wzmożonego pocenia psychogennego. Na skórze mogą wystąpić drobne bąble, którym towarzyszy uporczywy świąd. Wysypka pojawia się na ramionach, plecach, klatce piersiowej i pod pachami. Tego typu pokrzywka znika dość szybko.
Sprawdź, czy masz alergię pod kontrolą
Sprawdź, czy masz alergię pod kontrolą [10 zdjęć]

Robisz wszystko, a wciąż masz objawy alergii? Przedstawiamy 10 oznak, które świadczą o tym, że nie kontrolujesz

zobacz galerię
  • Urticaria vasculitis, czyli zmiany skórne, którym dodatkowo towarzyszy ból stawów, brzucha, kości. W niektórych przypadkach może nawet dojść do zmian nerkowych.
  • Pokrzywka fizykalna pojawia się w wyniku negatywnego działania warunków atmosferycznych, np. ciepła, zimna czy promieni słonecznych.
  • Czym jest choroba posurowicza? Jej przyczyną jest uczulenie na penicylinę, surowicę przeciwtężcową czy składnik innego leku. Występują w tym przypadku nie tylko zmiany skórne, ale także podwyższona temperatura, nudności, ból stawów, brzucha czy białkomocz.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.