Trwa ładowanie...

Pokrzywka alergiczna – rodzaje

Avatar placeholder
14.10.2020 16:14
Pokrzywka alergiczna – rodzaje
Pokrzywka alergiczna – rodzaje

Czym jest pokrzywka? To zmiany, które mogą występować w postaci wykwitu skórnego lub bąbla pokrzywkowego. Może być to pojedynczy wyprysk, ale w niektórych przypadkach zmian jest znacznie więcej. Pokrzywka może występować w różnych miejscach na ciele, ale najczęściej lokalizowana jest w zgięciach łokci, kolan czy na twarzy. Istnieje kilka rodzajów pokrzywek, a ich wielkość i wygląd zależy od rodzaju choroby, której towarzyszą.

spis treści
Pokrzywka alergiczna charakteryzuje się m.in. świądem
Pokrzywka alergiczna charakteryzuje się m.in. świądem

1. Typy pokrzywek

  • Pokrzywka typu ostrego może trwać nawet miesiąc. Najczęściej wywołana jest przez kontakt organizmu z alergenami pokarmowymi, wziewnymi, ale także w wyniku alergii na konkretny składnik leku. Przy tego typu pokrzywce mogą pojawić się również bóle brzucha, biegunka, wymioty.
  • Przewlekła pokrzywka jest diagnozowana rzadziej niż ostra. Jest to dolegliwość, która może się utrzymać dłużej niż przez 4 tygodnie. Przyczyną tych zmian skórnych mogą być alergeny pokarmowe i wziewne. Jedynym sposobem na usunięcie objawów jest eliminacja czynnika alergennego.
  • Dermografizm, czyli pokrzywka wywołana np. przez silne potarcie skóry czy jej ucisk. Bąble najczęściej układają się na kształt zadziałania bodźca. Zmiany skórne mogą utrzymywać się przez kilka minut, a w niektórych przypadkach nawet kilka godzin.
Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Zobacz także:

  • Pokrzywka kontaktowa. Może wystąpić w dwóch postaciach: niealergicznej i alergicznej. Do tego rodzaju zmian może dojść w wyniku kontaktu z alergenami zwierzęcymi, pokarmowymi, roślinnymi. Pokrzywka pojawia się w miejscu, w którym doszło do kontaktu z alergenem.
  • Pokrzywka może się pojawić np. w wyniku wzmożonego pocenia psychogennego. Na skórze mogą wystąpić drobne bąble, którym towarzyszy uporczywy świąd. Wysypka pojawia się na ramionach, plecach, klatce piersiowej i pod pachami. Tego typu pokrzywka znika dość szybko.
Sprawdź, czy masz alergię pod kontrolą
Sprawdź, czy masz alergię pod kontrolą [10 zdjęć]

Robisz wszystko, a wciąż masz objawy alergii? Przedstawiamy 10 oznak, które świadczą o tym, że nie kontrolujesz

zobacz galerię
  • Urticaria vasculitis, czyli zmiany skórne, którym dodatkowo towarzyszy ból stawów, brzucha, kości. W niektórych przypadkach może nawet dojść do zmian nerkowych.
  • Pokrzywka fizykalna pojawia się w wyniku negatywnego działania warunków atmosferycznych, np. ciepła, zimna czy promieni słonecznych.
  • Czym jest choroba posurowicza? Jej przyczyną jest uczulenie na penicylinę, surowicę przeciwtężcową czy składnik innego leku. Występują w tym przypadku nie tylko zmiany skórne, ale także podwyższona temperatura, nudności, ból stawów, brzucha czy białkomocz.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze