Ból biodra w ciąży
Ból biodra w ciąży to problem bardzo wielu kobiet będących w trzecim trymestrze ciąży. Nasilenie bólu biodra jest różne: od nieprzyjemnego uczucia dyskomfortu po ból, który nie pozwala zasnąć w nocy lub chodzić. U niektórych kobiet ból rozpoczyna się już w drugim trymestrze, a u innych dopiero pod koniec ciąży. U większości kobiet uskarżających się na ból biodra w ciąży, ból nasila się, kiedy kładą się spać.
1. Skąd się bierze ból biodra w ciąży?
Przyczyną bólu biodra w ciąży są hormony wytwarzane przez jajniki i łożysko, a konkretnie hormon o nazwie relaksyna. Działa on rozluźniająco na więzadła maciczne, mięsień szyjki macicy oraz spojenie łonowe. Podobnie działa progesteron, także produkowany w dużych ilościach w czasie ciąży. Rozluźnienie w organizmie jest niezbędne przed porodem, bowiem ułatwi przejście dziecka przez drogi rodne. Ale niestety, równocześnie ułatwia kontuzje. Kobieta w ciąży, ze względu na rosnący w jej łonie płód, jest dodatkowo narażona na większe obciążenia niż normalnie. Zmienia się także środek ciężkości, do czego ciężko się przyzwyczaić podczas chodzenia. Dlatego boli kręgosłup, a także pojawia się ból biodra w późnej ciąży. Dodatkowym obciążeniem jest także nieprawidłowa postawa ciała, która pogarsza ból bioder, a także pleców.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Nerwoból biodra po ciąży - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
- Silny ból wewnątrz biodra w 8. miesiącu ciąży - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
- Bóle biodra w 38. tygodniu ciąży - odpowiada lek. Piotr Wajda
2. Sposoby na ból biodra
U większości kobiet ból jest najbardziej uciążliwy, kiedy kładą się spać. Można poeksperymentować z ułożeniem poduszek tak, by było wygodnie. Dobrym pomysłem wydaje się kupienie poduszki dla kobiet w ciąży, jeśli to nie pomoże. Taka poduszka wspiera całe ciało i jest specjalnie wyprofilowana i dopasowana do ciała kobiety w ciąży. Nadaje się także dla kobiet po porodzie. Kolejną ważną rzeczą jest pozycja podczas snu. Nie należy krzyżować nóg w czasie snu, bo rano ból się nasili. Lepiej jest włożyć między kolana i brzuch poduszki, także podczas odpoczynku i drzemki.
Odpoczywanie i robienie sobie przerw jest jak najbardziej wskazane w ciągu dnia. Ostatnie tygodnie ciąży są dla kobiety obciążające. Nie można się dodatkowo przeciążać. Ból bioder w ciąży pogorszy się, jeśli kobieta będzie spędzała cały dzień na nogach. Oprócz tego bardzo ważny jest wybór obuwia. Wysokie obcasy lepiej zostawić sobie na czas po porodzie.
Także umiarkowana aktywność fizyczna jest wskazana, a szczególnie pływanie czy aqua aerobic dla kobiet w ciąży. W wodzie zmniejsza się obciążenie stawów, które normalnie muszą dźwigać ciało i sprzeciwiać się grawitacji. Dzięki wodnej aktywności fizycznej można poczuć dużą ulgę, zarówno jeśli chodzi o różne bóle pojawiające się w czasie ciąży, jak i nastrój. Inną formą aktywności fizycznej zalecaną w ciąży jest joga lub pilates, dostosowane do możliwości kobiet w ciąży. Delikatne rozciąganie poprawi kondycję stawów i mięśni.
Zobacz także
Jeszcze innym sposobem na ból biodra w ciąży jest profesjonalny masaż dla kobiet w ciąży. Taki relaksujący i skierowany w ból masaż zniweluje go i poprawi samopoczucie. Należy pamiętać, aby wybrać doświadczonego masażystę. A podczas masażu zawsze informować o każdym poczuciu dyskomfortu.