Ciąża a kolka
Kolka jest to dolegliwość, która może pojawić się na każdym etapie ciąży. Są to bóle brzucha, które należy konsultować z ginekologiem, ponieważ nie są one związane z powiększaniem się i rozciąganiem macicy i więzadeł ją przytrzymujących, ale są to bóle fizjologiczne. Najczęściej diagnozowana kolka u ciężarnych to kolka jelitowa i kolka nerkowa.
1. Kolka nerkowa
Przyczyną kolki mogą być złogi lub kamienie, które umiejscowiły się w drogach moczowych. Atak kolki nerkowej może pojawić się nagle, charakteryzuje się intensywnym, ostrym bólem w okolicy lędźwiowej i najczęściej promieniuje na przód brzucha, aż po spojenie łonowe i pachwiny. Kolka nerkowa pojawia się falami i najczęściej przybiera na sile w momencie oddawania moczu. Dolegliwości towarzyszy duże parcie na mocz przy jednoczesnym oddawaniu go w małych ilościach. Dodatkowo chorej mogą dokuczać inne objawy, np. nudności, wzdęcia, dreszcze, wymioty.
Przy ostrych atakach kolki ciężarna dostaje delikatne leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Bardzo ważne jest to, aby przyszła mama piła bardzo dużo płynów, ponieważ ułatwi to przemieszczanie się piasku czy kamieni do pęcherza, a następnie możliwe będzie ich wydalenie razem z moczem. Chorej może ulżyć ułożenie w pozycji bocznej z delikatnie podgiętymi nogami. Można także zastosować ciepłe okłady na miejsce, w którym ból jest największy.
Zdarza się, że kobieta przed ciążą nie cierpiała na kolkę nerkową, ale powiększająca się macica może powodować ucisk na moczowód, co często prowadzi do zatrzymania moczu. Nieprawidłowo leczona kolka nerkowa może doprowadzić do infekcji dróg rodnych, a nawet do przedwczesnego porodu.
2. Kolka jelitowa
Jej przyczyny najczęściej wynikają z nieprawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, ale również ze źle zbilansowanej diety. Jakie są objawy kolki jelitowej? To silny nachodzący falami ból, który ustępuje po upływie kilku minut. Ból kolkowy może samoistnie zanikać, ale warto położyć się na chwilę czy pospacerować. Powodem kolki w ciąży, podobnie jak w przypadku kolki niemowlęcej, jest zbyt duża ilość gazów nagromadzonych w jelitach. Ból pojawia się w jednym boku – najczęściej lewym, ale także na dole brzucha. Gdy dochodzi do ostrych ataków skurczowych, warto zażyć delikatny lek przeciwbólowy lub rozkurczowy. Oczywiście każdy lek powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym ciążę.
Musisz to wiedzieć
W przypadku nawracających ataków należy zadbać o profilaktykę. Ciężarna musi pić większą ilość płynów – nie tylko wodę niegazowaną, ale także herbatki ziołowe, np. z koprem włoskim. Dieta musi być bogata w błonnik, zalecana jest także większa dawka ruchu. Oczywiście tempo wykonywanych czynności, np. spaceru, powinno być dostosowane do kondycji ciężarnej. Szybkie tempo może powodować zbytnie obciążenie organizmu.