Co jeść przy bezsenności?
By sen był zdrowy i efektywny, należy przestrzegać kilku zasad. Jedna z nich mówi, że należy kłaść się spać co najmniej 2-3 godziny po spożyciu ostatniego posiłku. Istotne znacznie ma również to, co zjemy na kolację.
Przyczyny bezsenności można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Zewnętrzne to: zbyt wysoka temperatura w sypialni, hałas, włączony telewizor lub inne źródło migoczącego światła, niewygodne łóżko i/lub materac.
Za bezsenność o źródle wewnątrzpochodnym odpowiadają choroby, tj.: nerwice, depresja, cukrzyca, schorzenia reumatyczne, bóle o charakterze przewlekłym, nowotwory, bezdech senny, nadczynność tarczycy.
Dieta na bezsenność wcale nie jest skomplikowana. Opiera się na takim skomponowaniu posiłku, by gościły w nim węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, a wyeliminowane zostały takie produkty jak: ryż, białe pieczywo, kakao, marchewka, pierogi.
Produkty idealne na kolację to:
• ciemne pieczywo pełnoziarniste;
• kasze;
• ryż;
• makaron z białej mąki.
Musisz to wiedzieć
Kolacja powinna być lekka i wolna od bardzo ostrych przypraw. Nie warto przed snem zajadać się pizzą, kebabem czy daniem z orientalnej restauracji. W diecie nie powinno zabraknąć również produktów bogatych w kwasy omega-3 (znajdziemy go w oleju lnianym i tłustych rybach, tj. makrela, sardynki czy łosoś). Przed snem nie powinno się pić alkoholu. O ile ułatwia on zasypianie, o tyle sprawia, że sen jest nieefektywny. Skutek jest taki, że budzimy się zmęczeni i zdekoncentrowani. Ostatni napój z kofeiną powinno się z kolei wypić sześć godzin przed pójściem spać.
Bezsenność utrudnia funkcjonowanie. W niektórych sytuacjach może prowadzić do chronicznego zmęczenia i problemów z koncentracją w ciągu dnia. Warto zatem poszukać sposobu, by pozbyć się kłopotów ze snem.