Trwa ładowanie...

Co jeść przy bezsenności?

By sen był zdrowy i efektywny, należy przestrzegać kilku zasad. Jedna z nich mówi, że należy kłaść się spać co najmniej 2-3 godziny po spożyciu ostatniego posiłku. Istotne znacznie ma również to, co zjemy na kolację.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Przy bezsenności musimy zadbać o prawidłową dietę
Przy bezsenności musimy zadbać o prawidłową dietę (123RF)

Przyczyny bezsenności można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Zewnętrzne to: zbyt wysoka temperatura w sypialni, hałas, włączony telewizor lub inne źródło migoczącego światła, niewygodne łóżko i/lub materac.

Za bezsenność o źródle wewnątrzpochodnym odpowiadają choroby, tj.: nerwice, depresja, cukrzyca, schorzenia reumatyczne, bóle o charakterze przewlekłym, nowotwory, bezdech senny, nadczynność tarczycy.

Dieta na bezsenność wcale nie jest skomplikowana. Opiera się na takim skomponowaniu posiłku, by gościły w nim węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, a wyeliminowane zostały takie produkty jak: ryż, białe pieczywo, kakao, marchewka, pierogi.

Produkty idealne na kolację to:

warzywa i owoce;

• ciemne pieczywo pełnoziarniste;

• kasze;

• ryż;

• makaron z białej mąki.

Musisz to wiedzieć

Kolacja powinna być lekka i wolna od bardzo ostrych przypraw. Nie warto przed snem zajadać się pizzą, kebabem czy daniem z orientalnej restauracji. W diecie nie powinno zabraknąć również produktów bogatych w kwasy omega-3 (znajdziemy go w oleju lnianym i tłustych rybach, tj. makrela, sardynki czy łosoś). Przed snem nie powinno się pić alkoholu. O ile ułatwia on zasypianie, o tyle sprawia, że sen jest nieefektywny. Skutek jest taki, że budzimy się zmęczeni i zdekoncentrowani. Ostatni napój z kofeiną powinno się z kolei wypić sześć godzin przed pójściem spać.

Bezsenność utrudnia funkcjonowanie. W niektórych sytuacjach może prowadzić do chronicznego zmęczenia i problemów z koncentracją w ciągu dnia. Warto zatem poszukać sposobu, by pozbyć się kłopotów ze snem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.