Jak powstaje alergia?
Najczęściej pierwsze objawy alergii można zaobserwować u niemowląt. Stosunkowo często alergia daje o sobie znać u osób, które przekroczyły 30., a nawet 40. rok życia. Bardzo dużo osób zmaga się z alergiami pokarmowymi, skórnymi i innymi. Nikogo nie dziwi nawet alergia u psa, a co dopiero u człowieka. Aby skutecznie bronić się przed alergią, warto poznać, jaki jest mechanizm jej powstawania.
1. Czym jest alergia i jak działa alergen?
Alergia to niewłaściwa reakcja organizmu na substancje, które nie są groźne dla naszego układu immunologicznego. Kiedy do organizmu dostaną się wirusy lub bakterie, zostają one rozpoznane jako obce i automatycznie uruchamiane są mechanizmy obronne. Limfocyty T dają sygnał, który mobilizuje organizm do produkcji przeciwciał, których zadaniem jest zlikwidowanie przeciwnika. U osób cierpiących na alergię ten mechanizm nie działa dobrze. Układ odpornościowy rozpoznaje niewinne substancje jako wroga. Substancje te nazywane są alergenami. Kiedy do organizmu, który podatny jest na alergię, alergen dostaje się po raz pierwszy, limfocyty T zaczynają działać. Uruchamiana jest produkcja przeciwciał IgE, które specjalizują się w zwalczaniu konkretnego wroga, w tym przypadku konkretnego alergenu. Zostaje on zniszczony, ale przeciwciała IgE pozostają w organizmie na stałe. Na wypadek, gdyby organizm znowu miał styczność z danym alergenem. Przy pierwszym kontakcie z alergenem nie mamy żadnych dolegliwości uczuleniowych. Katar, łzawienie, duszności pojawiają się dopiero podczas kolejnych kontaktów, gdyż alergen ciągle jest rozpoznawany jako wróg i organizm stara się go zniszczyć. Reakcja alergiczna wywołuje stan zapalny w organizmie, dlatego alergia uważana jest za chorobę zapalną. Warto wiedzieć, że alergia nie występuje tylko u ludzi. Alergia u psa także nie jest niczym niespotykanym, a najczęstszą jej przyczyną jest białko zawarte w pożywieniu.
Zobacz także:
2. Jak rozpoznać alergię?
Czasem bardzo trudno jednoznacznie stwierdzić, czy dana dolegliwość jest alergią. Uczulenie może występować okresowo i zazwyczaj szybko ustępuje, kiedy przestajemy być narażeni na działanie alergenu. Dlatego warto dokładnie obserwować pojawiające się dolegliwości i starać się je powiązać z określonymi czynnościami. Jeśli katar, kaszel, zaczerwienione oczy pojawiają się podczas zabawy z psem lub kotem, może to świadczyć o alergii na konkretne zwierzę. Jeśli pojawiają się po jedzeniu, warto zastanowić się, który składnik jedzenia może być alergenem. Kiedy pojawia się swędzenie i wyciek z nosa, należy zastanowić się, czy może to mieć związek z pyłkami roślin.
3. Kiedy zaczyna się alergia?
Alergia może zacząć się w każdym wieku. Najczęściej ujawnia się jednak u niemowląt i małych dzieci. Ale nawet osoby dorosłe mogą zauważyć u siebie jej objawy. W przypadku dzieci najczęściej reakcja uczuleniowa ma związek ze składnikami pożywienia. Zazwyczaj reakcja uczuleniowa występuje na mleko krowie. Alergia może być też spowodowana przez detergenty, które używane są do prania rzeczy dziecka. Bardzo często u dzieci, które mają dwa lub trzy latka, pojawia się alergia dróg oddechowych. Bywa ona mylona z infekcją dróg oddechowych i błędnie leczona przy użyciu antybiotyków). Dlatego, kiedy zauważymy, że nasze dziecko cały czas zmaga się z przeziębieniem, warto sprawdzić, czy nie są to objawy alergii.
4. Czym jest marsz alergiczny?
Marsz alergiczny to przechodzenie jednej alergii w drugą. Może zacząć się w pierwszych trzech miesiącach życia od alergii na pokarmy. Pojawiają się kolki, wzdęcia i biegunki. Występują także zmiany na skórze, wysypka itd. Przed ukończeniem pierwszego roku pojawia się alergia układu oddechowego. Dziecko ma zatkany nos, napadowy kaszel katar sienny, pokrzywkę a nawet może się pojawić astma oskrzelowa. Do marszu alergicznego dochodzi, kiedy dziecko jest źle leczone. Warto pamiętać, że każde uczulenie, które nie będzie odpowiednio leczone, może doprowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej.
5. Czy można pozbyć się alergii?
Można skutecznie znieść objawy alergii. Należy jednak pamiętać o tym, że nadal będzie występowała skłonność do alergii. Bardzo ważne jest więc odpowiednie wczesne reagowanie w przypadku wystąpienia pierwszych objawów alergii. Im szybciej zdiagnozowana zostanie alergia, tym jej przebieg będzie łagodniejszy. Nawet jeśli objawy ustąpią, nie ma pewności, że po kilku latach alergia nie powróci. Może powrócić pod inną postacią. U dziecka, które chorowało na alergię pokarmową, w wieku dojrzewania może się uaktywnić alergia na sierść psa. Warto o tym wiedzieć, by móc odpowiednio szybko reagować.