Trwa ładowanie...

Jak szybko podnieść poziom cukru?

Avatar placeholder
09.07.2019 07:30
Jak szybko podnieść poziom cukru?
Jak szybko podnieść poziom cukru? (123rf)

Osoby chore na cukrzycę muszą uważać zarówno na zbyt wysoki, jak i zbyt niski poziom cukru we krwi. Jeśli u pacjenta pojawia się nagły niepokój, osłabienie, uczucie silnego głodu, to wszystko wskazuje na objawy hipoglikemii. Na niedobór cukru należy zareagować bardzo szybko, aby ustabilizować jego poziom we krwi.

spis treści

1. Niedocukrzenie

Hipoglikemia znana jest też pod nazwą niedocukrzenia. Możemy o niej mówić, kiedy stan cukru we krwi jest niższy niż 70 mg/dl. Najczęściej na niedocukrzenie cierpią cukrzycy, ale może się ono przydarzyć także osobom, które nie są diabetykami. Hipoglikemia u cukrzyków pojawia się najczęściej dlatego, że przyjęta została zbyt duża dawka insuliny, w wyniku czego poziom cukru we krwi drastycznie się obniża, co powoduje nieprzyjemne dolegliwości.

Hipoglikemia może także wystąpić dlatego, że chory na cukrzycę po wstrzyknięciu insuliny nie zjadł posiłku lub danie było zbyt mało kaloryczne. Niedocukrzenie może też wystąpić w wyniku zbyt dużego wysiłku fizycznego. Także spożywanie alkoholu przez diabetyków może spowodować pojawienie się hipoglikemii.

2. Jakie są objawy hipoglikemii?

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Każdy lekarz od cukrzycy powinien zapoznać chorego z podstawowymi objawami hipoglikemii. Na szczęście, pierwsze symptomy są łagodne. Może to być niebezpieczne, gdyż mogą one być niezauważalne. Jednak, kiedy spadek glukozy jest coraz większy, objawy stają się bardziej widoczne.

Osoby chore na cukrzycę powinny mieć przy sobie zawsze coś słodkiego
Osoby chore na cukrzycę powinny mieć przy sobie zawsze coś słodkiego

Może pojawiać się:

  • senność,
  • osłabienie,
  • zawroty głowy,
  • intensywne pocenie,
  • ból głowy,
  • bladość,
  • silny głód,
  • zaburzenia oddychania,
  • kłopoty ze wzrokiem.

Warto wiedzieć, że zbyt duży spadek poziomu cukru we krwi może doprowadzić do utraty świadomości, a także do śpiączki. Dlatego objawy niedocukrzenia nie powinny być bagatelizowane.

3. Jak podnieść poziom cukru?

Warto wiedzieć, co zrobić, kiedy poziom cukru spada. Osoby chore na cukrzycę powinny mieć przy sobie zawsze coś słodkiego, co pozwoli na szybkie podniesienie poziomu cukru we krwi. Bardzo ważna jest szybkość działania, gdyż pozwala on na zatrzymanie postępów dolegliwości.

To też warto wiedzieć

Najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem na podniesienie poziomu cukru we krwi, jest spożycie cukru prostego. Chory powinien dostarczyć do organizmu około 20 g glukozy. W tym celu powinien zjeść coś słodkiego, co w swoim składzie ma cukier. Wszelkie słodziki są niewskazane, gdyż nie spełnią swojej roli.

Najlepiej do podniesienia poziomu cukru we krwi nadają się:

  • soki owocowe,
  • napoje typu cola, ale zawierające cukier,
  • dżemy i powidła,
  • miód,
  • czekolada,
  • odpowiednie preparaty z apteki.

Kiedy chory przyjmie odpowiednią dawkę glukozy, wszystko powinno wrócić do normy. Aby się upewnić, że tak jest, należy sprawdzić poziom cukru we krwi. Najlepiej zrobić to po kwadransie od zjedzenia czegoś słodkiego. Jeśli poziom glukozy jest w normie, warto sięgnąć po niewielką przekąskę. Lekarz od cukrzycy, a także dietetyk zalecają w takich przypadkach zjedzenie kanapki z pieczywa pełnoziarnistego.

Aby zapobiegać hipoglikemii, należy przestrzegać zasad, jakie przekazał nam lekarz od cukrzycy. Diabetolog to osoba, której wytycznych powinien trzymać się każdy chory na cukrzycę. Dlatego należy przestrzegać zasad podawania insuliny, mieć przy sobie zawsze dodatkową dawkę hormonu, a także słodką przekąskę na wypadek pojawienia się hipoglikemii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze