Trwa ładowanie...

Najczęstsze objawy alergii

Najczęstsze objawy alergii
Najczęstsze objawy alergii

Uczulenie najczęściej objawia się nieżytem nosa, napadami kichania i kaszlu, a także dusznością. Jeżeli wystąpi alergia skórna, na jej powierzchni pojawiają się zmiany. Typowym objawem są również nawracające infekcje dróg oddechowych.

spis treści

1. Co to jest alergia?

Alergia to inaczej uczulenie. Jest to schorzenie, dla którego typowa jest nadmierna reakcja układu immunologicznego w odpowiedzi na kontakt z alergenem. To skłonność organizmu do nadwrażliwości na pewne czynniki prowokujące. Mogą być nimi: pokarm lub składnik pokarmowy (alergia na orzechy, na gluten), pyłki roślin (alergia na pyłki traw), zwierzęta (alergia na sierść psa) czy kurz (alergia na roztocza kurzu domowego).

2. Objawy alergii

Do grupy najczęstszych symptomów reakcji alergicznej należą: katar, swędzenie skóry i zmiany na skórze, wrażenie pieczenia pod powiekami, napady kichania, duszność, kaszel, * powracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Symptomy alergii pojawiają się tuż po kontakcie z substancją uczulającą lub po kilku tygodniach narażania organizmu na działanie alergenu. Zazwyczaj objawy ustępują, gdy czynnik uczulający zostanie wyeliminowany z otoczenia człowieka.

Alergia często przejawia się katarem
Alergia często przejawia się katarem
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Objawy tej choroby są odmienne w zależności od rodzaju alergii. Uwalnianie mediatorów alergii może przebiegać w inny sposób w zależności od typu schorzenia i cech osobniczych człowieka. Zazwyczaj alergia występuje miejscowo i ogranicza się do tkanki, narządu lub układu. Nieczęsto uczulenie wiąże się z reakcją ogólnoustrojową. Objawy miejscowe alergii to w przypadku nosa – nieżyt nosa, swędzenie i obrzmienie śluzówki. Dla dróg oddechowych typowy jest skurcz oskrzeli, problemy z oddychaniem i pełnoobjawowy atak astmy. Może wystąpić również pogorszenie słuchu ze względu na niedrożną trąbkę Eustachiusza, a oczy mogą być zaczerwienione. Innym symptomem miejscowym alergii jest izolowane alergiczne zapalenie spojówek. Jeżeli wystąpi alergia skórna, na jej powierzchni obserwuje się wysypkę i pokrzywkę. Chory może cierpieć z powodu dolegliwości bólowych głowy.

3. Objawy chorób o podłożu alergicznym

W grupie najczęściej występujących chorób alergicznych znajduje się: astma, alergiczny nieżyt nosa, alergiczne choroby oczu, alergiczne choroby skóry, alergia na białko mleka krowiego, obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny, alergia na jad owadów.

Objawem alergicznego nieżytu nosa jest wydzielina (wodnista lub gęsta, gdy czas trwania kataru wydłuża się). Katar alergiczny występuje okresowo (w alergii na pyłki traw) albo stale (w alergii na sierść zwierząt). Wówczas mogą wystąpić problemy z odróżnianiem zapachów. Chory może często kichać i kasłać. Uciążliwe bywają zaburzenia snu, bóle głowy i światłowstręt. Z katarem często współwystępuje choroba oczu o podłożu alergicznym. Symptomem alergicznego zapalenia spojówek jest swędzenie oczu. Chory może mieć wrażenie kłucia, pieczenia i piasku pod powiekami. Dolegliwość pojawia się nagle, a po zaniechaniu kontaktu z alergenem jej objawy zanikają.

Zobacz także:

Do grupy symptomów alergii skórnej należy: pokrzywka, atopowe zapalenie skóry i kontaktowe zapalenie skóry. Dla wysypki pokrzywkowej typowe są białe lub różowe bąble otoczone przez zaczerwienienie, które zanikają po upływie doby. Przyczyną pokrzywki są m.in. pokarmy, leki i alergeny wziewne. Podstawowym objawem atopowego zapalenia skóry jest swędzenie, co prowadzi do powstania ran. Dla dzieci z tą chorobą skóry typowe są grudki na zaczerwienionej skórze twarzy i kończyn, z kolei atopowe zapalenie skóry u dorosłych objawia się nadmiernie pomarszczonym naskórkiem i grudkami na kolanach, łokciach i nadgarstkach. Na skutek kontaktu z substancją chemiczną dochodzi do kontaktowego zapalenia skóry. Jego objawem są swędzące pęcherzyki i grudki na rumieniowej skórze. Niebezpieczne jest użądlenie osy, pszczoły i szerszenia. Reakcja organizmu po ukąszeniu obejmuje opuchliznę, dreszcze i gorączkę oraz złe samopoczucie. Jad działa toksycznie i może powodować uszkodzenie mięśni, narządów wewnętrznych i zaburzenia krzepnięcia krwi. U osoby uczulonej na jad owadów może wystąpić wstrząs anafilaktyczny – stan zagrażający życiu człowieka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze