Niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Przyczyny, objawy i leczenie
Niepowściągliwe wymioty ciężarnych to ekstremalny przebieg ciążowych mdłości. Takich dolegliwości żadna ciężarna nie powinna bagatelizować, nieraz wymagają bowiem pomocy lekarza, a w niektórych przypadkach hospitalizacji. Występują u ponad 1 proc. przyszłych mam. Jak często występują niepowściągliwe wymioty w ciąży? Jakie są przyczyny niepowściągliwych wymiotów w ciąży? Jakie są zalecane metody leczenia niepowściągliwych wymiotów ciężarnych?
1. Co to są niepowściągliwe wymioty ciężarnych i jakie są ich objawy?
W ciąży wiele kobiet doświadcza wymiotów, jednak niepowściągliwe wymioty (hyperemesis gravidarum - HG) stanowią ekstremalny przypadek, charakteryzujący się uporczywymi, trudnymi do kontrolowania atakami wymiotów.
Niepowściągliwe wymioty są rzadkie i stanowią mniejszość przypadków ciężkich nudności i wymiotów w ciąży. Szacuje się, że dotyczą one około 1-2 proc. wszystkich ciąż.
Ciężarne, które borykają się z tym zaburzeniem, cierpią również z powodu:
- zaburzeń równowagi wodno-elekrolitowej;
- odwodnienia;
- ketonurii;
- bólów głowy;
- chronicznego zmęczenia;
- częstych zasłabnięć;
- znaczna utrata masy ciała (powyżej 5 proc.).
Kobiety cierpiące z powodu niepowściągliwych wymiotów w ciąży często mają także niskie ciśnienie krwi, szybkie tętno, skóra zaś traci na elastyczności. W ich konsekwencji nieprawidłowości występują również w wynikach laboratoryjnych.
Zwykle dolegliwości te ustępują do 16-20 tygodnia ciąży, czasem jednak ciężarne borykają się z nimi aż do dnia porodu. W takiej sytuacji zalecane są kontrolne wizyta do specjalisty.
2. Jakie są główne przyczyny wystąpienia niepowściągliwych wymiotów w czasie ciąży?
Przyczyna występowania niepowściągliwych wymiotów w ciąży nie jest w pełni znana. Wyróżniamy kilka czynników powodujących prawdopodobnie taki stan:
- zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiet spodziewających się dziecka, przede wszystkim wzrost stężenia gonadotropiny kosmówkowej i estradiolu w pierwszym trymestrze ciąży;
- młodsze kobiety w pierwszej ciąży są także bardziej narażone na wystąpienie tej dolegliwości;
- większe ryzyko niepowściągliwych wymiotów występuje wśród kobiet, które we wcześniejszej ciąży doświadczyły już tej dolegliwości, jak i u tych, u których w rodzinie występowały takie przypadku;
- inne choroby, z którymi boryka się ciężarna, takie jak: cukrzyca, nadczynność tarczycy, czy choroby neurologiczne, metaboliczne czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe mogą także wzmagać ryzyko wystąpienia tej dolegliwości.
Badania pokazują również, że bardziej narażone na tę dolegliwość są kobiety:
- cierpiące na migrenę;
- będą w mnogiej ciąży;
- cierpiące na chorobę lokomocyjną.
3. Czy niepowściągliwe wymioty mogą wpływać na zdrowie matki i dziecka?
Komplikacje związane z wymiotami? Nadmiernie trudne wymioty mogą prowadzić do:
- odwodnienia;
- utraty masy ciała;
- niedożywienie;
- zasadowicy metabolicznej;
- zaniku mięśni;
- zaburzeń elektrolitowych.
Dolegliwości te mogą stanowić ryzyko zarówno dla zdrowia matki, jak i rozwijającego się dziecka. W skrajnych przypadkach może dojść do poważnych powikłań, takich jak niedobór składników odżywczych czy też poród przedwczesny przed ukończeniem 37. tygodnia życia.
4. Leczenie wymiotów ciężarnych
Jak sobie radzić z wymiotami w ciąży? W przypadku występowania niepowściągliwych wymiotów w ciąży najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie ciężarnej. Poza elektrolitami, przy tej dolegliwości należy uzupełniać niedobór witaminy B1, by nie dopuścić do poważniejszych powikłań.
U ciężarnych, u których nie zauważono poprawy po nawodnieniu, zwykle wprowadza się leczenie farmakologiczne. Dobrą skutecznością w łagodzeniu objawów niepowściągliwych wymiotów w ciąży charakteryzuje się witamina B6 (pirodyksyna).
W leczeniu tej dolegliwości stosuje się również:
- leki przewciwhistamionowe;
- antagonistów receptora dopaminy;
- antagonistów receptora serotoniny o działaniu przeciwwymiotnym.
Jeśli ten rodzaj leczenia nie przynosi poprawy, ciężarna wielokrotnie trafia do szpitala, a spadek ciała utrzymuje się, wdrażane jest żywienie dojelitowe lub pozajelitowe. Procedury te zarezerwowane są jedynie dla bardzo ciężkich przypadków, z uwagi na ryzyko zakażeń i innych powikłań.
Czy dieta lub zmiany w nawykach żywieniowych mogą pomóc w kontrolowaniu wymiotów? Warto stosować się także do ogólnych zaleceń dla ciężarnych:
- unikać kofeiny i pikantnych, ciężkostrawnych i kwaśnych potraw oraz jedzenia o intensywnym zapachu;
- jeść mało i często;
- pić napar z imbiru;
- stosować dietę bogatobiałkową i ubogotłuszczową;
- unikać bodźców mogących wywoływać namioty.
Ważne jest także wsparcie emocjonalne, dlatego też pomocne mogą być techniki relaksacji i psychoterapia.