Niska temperatura w ciąży
Podstawowa temperatura ciała kobiet i mężczyzn mierzona pod pachą to 36,7 st. C plus-minus 0,7 st. C. Mierzy się ją od razu po przebudzeniu, ale jeszcze przed wstaniem z łóżka – wtedy temperatura ciała jest tak niska, jak podczas snu. Niska temperatura w ciąży zdarza się raczej rzadko, gdyż organizm kobiety musi dostarczać substancji odżywczych jeszcze jednej osobie. Temperatura ciała w ciąży jest więc zwykle podwyższona. Obniżona temperatura może oznaczać bardzo poważne zaburzenia i choroby, zagrażające życiu oraz zdrowiu matki i dziecka.
1. Jak zmienia się temperatura ciała kobiety?
Tuż przed owulacją podstawowa temperatura ciała kobiety mieści się między 35,5 a 36,4 st. C. Po owulacji natomiast temperatura ciała rośnie o kilka kresek (zwykle około pół stopnia). Dokładna temperatura po owulacji jest inna dla każdej kobiety – może wynosić 36,7 st. C lub 37,7 st. C, w zależności od normalnej podstawowej temperatury ciała. Podniesiona temperatura ciała oznacza największą płodność kobiety (dni płodne). Podniesiona temperatura poowulacyjna trwa około 2 tygodni. Jeśli pozostaje podniesiona dłużej, prawdopodobnie oznacza to ciążę. Taki objaw ciąży można zauważyć, jeszcze zanim dojdzie do braku miesiączki.
2. Temperatura ciała w ciąży
Podniesiona temperatura ciała w czasie ciąży jest całkowicie normalna. Ma to swoje wytłumaczenie w zmianach, jakie zachodzą w ciele matki. Metabolizm musi przyspieszyć, aby dostarczać energię zarówno matce, jak i rozwijającemu się dziecku. Cały organizm pracuje na zwiększonych obrotach – stąd podniesiona temperatura czy fale gorąca, na które narzeka wiele kobiet w ciąży.
Należy jednak pamiętać, że temperatura wynosząca powyżej 38 st. C wymaga już konsultacji lekarskiej. Chodzi o to, aby nie dopuścić do wysokiej gorączki. Temperatura powyżej 38 st.C może już zagrozić zdrowiu i życiu dziecka. Dziecko może nie otrzymywać w tym czasie wystarczającej ilości krwi, z której czerpie składniki odżywcze i tlen. Taki stan może też doprowadzić do przedwczesnego porodu.
3. Obniżona temperatura ciała w ciąży
Lekko podniesiona temperatura ciała w ciąży jest naturalna. Zbyt wysoka lub zbyt niska może jednak oznaczać poważne problemy. Temperatura poniżej 35 st. C jest już uznawana za zbyt niską i wymaga wizyty u lekarza. Obniżona temperatura może oznaczać obniżony poziom progesteronu w organizmie matki. A niski poziom tego hormonu zwiększa ryzyko poronienia. Inną przyczyną niskiej temperatury ciała może być anemia. W ciąży zagraża ona nie tylko zdrowiu matki, ale i zdrowiu i życiu dziecka. Łatwiej do niej doprowadzić właśnie w czasie ciąży, gdyż organizm potrzebuje więcej niż zwykle substancji odżywczych. Innymi przyczynami obniżenia temperatury w ciąży mogą być:
- niedoczynność tarczycy,
- niedoczynność kory nadnerczy (choroba Addisona),
- niewydolność przedniego płata przysadki (choroba Glińskiego-Simmondsa),
- choroby wątroby,
- niewydolność nerek,
- sepsa,
- nadużywanie alkoholu,
- nadużywanie narkotyków,
- niedożywienie,
- zatrucie tlenkiem węgla.
Oprócz niskiej temperatury, kobieta może odczuwać także osłabienie, zawroty i bóle głowy. Kobieta z obniżoną temperaturą jest także blada.