Pokrzywka naczyniowa
Niestety – jest to przewlekła dolegliwość wywołana nadwrażliwością układu odpornościowego. Objawem tej alergii są zmiany na skórze – wysypka. Dochodzi także do stanu zapalnego naczyń krwionośnych. Nie są to jedyne objawy. Sama dolegliwość jest bardzo często diagnozowana u młodych kobiet.
1. Jakie są objawy pokrzywki naczyniowej?
Symptomy to:
- ogólne osłabienie i złe samopoczucie,
- swędzące plamy na skórze, które mogą utrzymywać się nawet 72 godziny,
- ból stawów i kości,
- ból brzucha,
- powiększone węzły chłonne,
- trudności z oddychaniem,
- stan podgorączkowy,
- zaburzona praca płuc i nerek,
- nadwrażliwość na światło.
Zobacz także:
2. Jakie mogą być przyczyny pokrzywki naczyniowej?
Niestety, nie istnieje sprecyzowana przyczyna pokrzywki. Jednak specjaliści uważają, że tego rodzaju dolegliwość towarzyszy innym schorzeniom takim jak:
Pokrzywka pojawia się przy: mononukleozie zakaźnej, zapaleniu wątroby typu B i C. Ponieważ może to być jeden z objawów ciężkiej choroby, w momencie podjęcia leczenia farmakologicznego pokrzywka powinna ustąpić. Dolegliwość ta może pojawić się przy przedawkowaniu leków, ale także przy alergii na jeden z ich składników, np. na penicylinę.
3. Jak leczyć pokrzywkę naczyniową?
Pokrzywka naczyniowa może być zdiagnozowana w wyniku badań histopatologicznych, gdzie możliwe jest stwierdzenie leukocytoklastycznego zapalenia naczyń. Najczęściej lekarz zaleci terapię: lekami antyhistaminowymi (ale jedynie łagodzą one objawy), niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi czy kortykosterydami. Kuracja jest niestety długa i dość uciążliwa, ponieważ może trwać nawet rok. Pokrzywka naczyniowa musi być kontrolowana przez specjalistę. Po ustąpieniu czerwonych plam skóra może stać się ciemniejsza, ale po pewnym czasie ten objaw także zanika. Pokrzywka nie powinna zagrażać życiu chorego, ale nieleczona może zaburzyć pracę płuc czy nerek. Żadna wysypka nie powinna być lekceważona, ponieważ może zagrozić funkcjonowaniu całego organizmu.