Trwa ładowanie...

Poronienie zagrażające. Przyczyny i leczenie

 Ewa Rosiecka
20.04.2023 00:33
Poronienie zagrażające to stan, w którym występuje duże ryzyko utraty ciąży
Poronienie zagrażające to stan, w którym występuje duże ryzyko utraty ciąży (Adobe Stock)

Poronienie zagrażające nie jest jeszcze utratą ciąży, choć ryzyko poronienia jest znaczne. Nie dochodzi do rozwarcia szyjki macicy i wydalenia elementów jaja płodowego. Czym jest poronienie zagrażające? Jakie są przyczyny i objawy tego stanu?

spis treści

1. Czym jest poronienie zagrażąjace?

Poronienie zagrażające to stan podwyższonego ryzyka utraty ciąży. Objawia się przede wszystkim krwawieniem z dróg rodnych, które może być lekkim plamieniem, jak również obfitym krwotokiem ze skrzepami.

Krwawienie to jest niebezpieczne, niezależnie od jego stopnia nasilenia. Nie powoduje bólu, mogą wystąpić jedynie nieznaczne skurcze.

Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"

W przypadku wystąpienia krwawienia należy jak najszybciej udać się do lekarza lub na szpitalny oddział ginekologiczno - położniczy.

Hematokryt w ciąży - analiza wyników krwi, niedokrwistość ciężarnych
Hematokryt w ciąży - analiza wyników krwi, niedokrwistość ciężarnych

Hematokryt to jeden z elementów ocenianych w podstawowym badaniu krwi, czyli w morfologii krwi obwodowej.

przeczytaj artykuł

2. Jakie są przyczyny poronienia zagrażającego?

Zazwyczaj poronienie zagrażające jest spowodowane oddzieleniem się jaja płodowego od warstwy kosmówki - zewnętrznej błony płodowej. Stan ten mogą wywołać takie czynniki jak m.in.:

  • wady anatomiczne;
  • wady genetyczne;
  • infekcje wirusowe.

Krwawienie może być wywołane również nadżerką lub nieprawidłowościami na szyjce macicy. Może być także objawem rozwierania się szyjki macicy - niewydolności szyjki macicy, która wymaga pilnej interwencji lekarza. W takiej sytuacji można uratować ciążę poprzez założenie szwu szyjkowego lub pessara.

3. Leczenie poronienia zagrażającego

Pamiętajmy, że każde krwawienie w ciąży jest niebezpieczne. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do lekarza, który wykona szereg badań, aby ocenić stan zdrowia ciężarnej i dziecka. W pierwszej kolejności wykonywane jest USG, które ma na celu sprawdzenie, gdzie znajduje się pęcherzyk ciążowy.

Lekarz w takiej sytuacji wykonuje także badanie ginekologiczne oraz ocenia akcję serca płodu. Może zlecić również wykonanie badań krwi na poziom beta hCG i progesteronu, ponieważ hormony te podtrzymują ciążę.

Ciężarne z poronieniem zagrażającym zazwyczaj pozostają w szpitalu przez kilka dni, niektóre są hospitalizowane aż do porodu. W czasie pobytu w szpitalu ciężarna jest poddawana stałej kontroli i leczeniu.

Po wyjściu ze szpitala należy dużo odpoczywać i nie przemęczać się. Warto wziąć zwolnienie lekarskie od pracy, unikać stresów i zadbać o relaks.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze