Trwa ładowanie...

Przeszczep wysp Langerhansa – powikłania

Avatar placeholder
04.06.2017 11:47
Przeszczep wysp Langerhansa – powikłania
Przeszczep wysp Langerhansa – powikłania

Przeszczep wysp trzustkowych inaczej zwanych wyspami Langerhansa jest to jedna z możliwości, która daje choremu na cukrzycę typu 1 szansę na częściowe wyleczenie. Na czym polega taki przeszczep? Jakie powikłania mogą po nim wystąpić?

Przeszczep wysp trzustkowych wciąż jest w fazie eksperymentalnej. W przeciwieństwie do transplantacji całego narządu trzustki, przeszczep wysp Langerhansa polega na pobraniu od dawcy jedynie komórek wysp beta, które odpowiadają za produkcję i regulację poziomu insuliny w organizmie.

spis treści

1. Zalety i wady przeszczepu wysp Langerhansa

Główną wadą w przeszczepie wysp trzustkowych są problemy z pobraniem od dawcy odpowiedniej ilości i jakości komórek. Żeby operacja była skuteczna i organizm mógł produkować insulinę, należy wykonać dwa zabiegi. Drugą wadą jest konieczność stałego przyjmowania leków immunosupresyjnych, które zmniejszą ryzyko odrzucenia przeszczepu. Może również dojść do rozległych krwawień.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Często jedynym rozwiązaniem w przypadku cukrzycy typu 1 jest przeszczep wysp Langerhansa
Często jedynym rozwiązaniem w przypadku cukrzycy typu 1 jest przeszczep wysp Langerhansa

Wśród zalet przeszczepu wysp Langerhansa jest regulacja poziomu cukru we krwi, zmniejszenie ryzyka hipoglikemii, chory nie musi również przyjmować dużych dawek insuliny, i co najważniejsze – zmniejsza się ryzyko powikłań cukrzycowych.

2. Przebieg przeszczepu wysp trzustkowych

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, podczas którego wszczepia się zawiesinę z komórkami wysp beta do żyły wrotnej. Nowe komórki wysp trzustkowych mają za zadanie zagnieździć się w wątrobie i z tego miejsca produkować niezbędną dla organizmu insulinę. Proces przyjęcia trwa kilka tygodni. Do tego czasu chory na cukrzycę wciąż musi zażywać insulinę.

To też warto wiedzieć

3. Powikłania po przeszczepie wysp Langerhansa

Po prawidłowym przyjęciu się komórek wysp beta u chorego na cukrzycę reguluje się prawidłowe stężenie cukru we krwi. Niestety, z czasem może dojść do uszkodzenia tej funkcji i niezbędny jest ponowny zabieg. Wśród powikłań mogą pojawić się zatory lub krwawienia. Głównym jednak zagrożeniem jest odrzucenie przeszczepu przez biorcę.

Może się tak zdarzyć, gdy organizm uzna przeszczepione komórki za obce i będzie próbował je zwalczyć. Przeszczep wysp trzustkowych wymaga również stałego przyjmowania leków immunosupresyjnych, które zmniejszają ryzyko odrzucenia komórek dawcy. Niestety, wiąże się to z licznymi efektami ubocznymi takimi jak: osłabienie, biegunki i zwiększone ryzyko zachorowania na raka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze