Trwa ładowanie...

Skrzepy w ciąży

Avatar placeholder
08.03.2024 14:57
Skrzepy w ciąży
Skrzepy w ciąży

Skrzepy w ciąży nigdy nie oznaczają niczego dobrego. Jeśli na wkładce higienicznej bądź bieliźnie zauważyłaś plamy krwi z domieszką skrzepów, a ponadto odczuwasz ból w podbrzuszu, mogą to być objawy poronienia. Takie dolegliwości ciążowe powinny być natychmiast skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. Reagując w porę, można zapobiec ewentualnym zagrożeniom. Każde krwawienie z dróg rodnych w czasie ciąży wymaga wizyty u lekarza i przeprowadzenia badań. Najbardziej niebezpieczne są krwawienia ze skrzepami w pierwszym trymestrze ciąży.

spis treści

1. Krwawienia ze skrzepami w czasie ciąży

Krwawienia w czasie ciąży zdarzają się co czwartej przyszłej mamie. Bywają niegroźne, ale mogą również stanowić zagrożenie ciąży. Nie wszystkim krwawieniom da się zapobiec. Na niektóre kobieta ciężarna nie ma wpływu. Jeśli występują obfite krwawienia w ciąży z domieszką skrzepów i z silnym bólem w dole brzucha, oznaczają zwykle pierwsze symptomy poronienia. Krew świadcząca o poronieniu ma zwykle jasnoczerwony kolor. Często w takich wypadkach jest już trudno o utrzymanie płodu i donoszenie ciąży.

W przypadku obecności skrzepów we krwi lekarze zalecają pozostanie w szpitalu. Gdy rozpoznane jest zagrożenie ciąży poronieniem kobiecie podawane są leki na podtrzymanie ciąży. Ciężarna musi w tym okresie o siebie dbać, nie wolno się jej przemęczać i koniecznie powinna leżeć.

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

Za skrzepy krwi w ciąży odpowiada czasami przedwczesne odklejenie się łożyska, grożące niedotlenieniem płodu i zaburzeniami jego rozwoju prenatalnego. Do przedwczesnego odklejania się łożyska często dochodzi u kobiet palących papierosy. Krwawienie z dróg rodnych w ciąży może być również spowodowane przemęczeniem, stresem i zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym przyszłej mamy.

Krwawienia ze skrzepami w końcowym etapie ciąży występują stosunkowo rzadko. Mogą świadczyć o łożysku przodującym, czyli niskim usadowieniu się łożyska, zasłaniającym całkowicie ujście szyjki macicy. Poród naturalny w takiej sytuacji jest niemożliwy. Gdy łożysko się nie przesunie w miarę rozciągania się macicy, konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia.

2. Postępowanie w czasie krwawienia w ciąży

Każde, nawet najmniejsze plamienie w ciąży może być niebezpieczne i wymaga niezwłocznego udania się do lekarza prowadzącego ciążę lub do szpitala. Na to, czy kobieta donosi ciążę pomimo krwawienia z dróg rodnych, nie ma reguły.

Czasami niewielkie plamienie oznacza, że rozpoczyna się poronienie i, niestety, nie udaje się go zatrzymać. Niekiedy zaś kobietom z krwotokami udaje się donosić ciążę i zakończyć ją szczęśliwym porodem siłami natury. Jeśli zauważysz u siebie nawet niewielkie ślady krwi na bieliźnie czy wkładce higienicznej, nie lekceważ tych objawów!

Jeśli zaobserwujesz plamienia w ciąży, skontaktuj się możliwie szybko ze swoim ginekologiem. Nie musisz pędzić do szpitala w środku nocy. Wystarczy, że położysz się, odpoczniesz, a rano następnego dnia udasz się spokojnie do lekarza. Jeśli zauważysz mocne krwawienia z pochwy, jedź do szpitala albo zadzwoń po pogotowie. Nie siadaj sama za kierownicą, o zawiezienie do szpitala poproś kogoś bliskiego. Jeśli obserwujesz u siebie krwotok z dróg rodnych, natychmiast wezwij karetkę.

Skrzepy w ciąży wymagają zawsze wzmożonej obserwacji ciężarnej i przeprowadzenia dokładnego wywiadu oraz badań. Jeśli towarzyszy im uczucie napinania brzucha, zawroty głowy, mdłości i złe samopoczucie, nie należy zwlekać, lecz natychmiast wykonać specjalistyczne badania określające stan płodu, w tym badanie KTG oraz USG.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze