Trwa ładowanie...

Sposoby na suche oczy i nos w okresie zimowym

Avatar placeholder
06.06.2017 22:33
Sposoby na suche oczy i nos w okresie zimowym
Sposoby na suche oczy i nos w okresie zimowym

Uczucie suchości nosa i oczu jest dość częstą dolegliwością w okresie zimowym. Sprzyja temu przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych oraz z centralnym ogrzewaniem. Poza tym większość osób w tym czasie zbyt rzadko otwiera okna, przez co powietrze w pomieszczeniach jest bardzo suche. Aby osiągnąć równowagę, powietrze czerpie wodę z każdego miejsca, również z organizmu człowieka. Dlatego zimą wysychają oczy, skóra oraz śluzówka nosa. Można jednak się przed tym uchronić.

spis treści

1. Suche powietrze a uzupełnianie płynów

Latem, gdy intensywnie się pocimy, pamiętamy o częstym uzupełnianiu płynów. Zimą, niestety, często o tym zapominamy. Tymczasem, gdy powietrze jest suche, zapotrzebowanie organizmu na wodę jest znacznie zwiększone. Dzieje się tak, ponieważ organizm w tym czasie zużywa jej znacznie więcej, choćby po to, by nawilżyć wdychane powietrze.

Dlatego najprostszą metodą na suchość nosa, oczu i skóry jest regularne picie wody lub innych płynów. Woda jest również potrzebna innym narządom, dlatego jeśli zapominamy o jej uzupełnianiu, mogą się pojawić również kłopoty z koncentracją i uczucie zmęczenia.

2. Klimatyzacja a wysuszenie śluzówek

W dzisiejszych czasach w wielu miejscach mamy do czynienia z klimatyzacją. Jest ona montowana między innymi w sklepach, urzędach, biurach, samochodach, kinach oraz hotelach. Jej zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury, składu chemicznego powietrza oraz wilgotności. Niestety, przeważnie normy dotyczące wilgotności powietrza są zachowane bardzo rzadko.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Uczucie suchości nosa i oczu jest dość częstą dolegliwością w okresie zimowym
Uczucie suchości nosa i oczu jest dość częstą dolegliwością w okresie zimowym

Powietrze powinno mieć wilgotność około pięćdziesięciu procent, jednak zazwyczaj parametr ten wynosi około trzydziestu procent. Osoby pracujące przez wiele godzin w tak klimatyzowanym pomieszczeniu są w większym stopniu narażone na różnego typu infekcje górnych dróg oddechowych.

Wysuszona błona śluzowa gardła i nosa w słabszym stopniu chroni organizm przed atakiem bakterii oraz wirusów. Poza tym suche powietrze jest przyczyną wysuszenia skóry oraz pieczenia i zaczerwienienia oczu. Aby zwiększyć wilgotność powietrza, należy pomieszczenie, w który przebywamy, kilka razy dziennie wietrzyć. Wystarczy na krótko otworzyć szeroko okno. Dzięki temu utrata ciepła będzie znikoma, a do pomieszczenia dostanie się duża ilość wilgoci.

3. Zwilżanie nosa

Zdarzają się sytuacje, gdy jesteśmy zmuszeni przebywać długo w klimatyzowanych pomieszaniach o zbyt niskiej wilgotności powietrza, w następstwie czego śluzówka nosa zostaje wysuszona i przestaje spełniać swoje zadanie. Błona śluzowa nosa zapobiega przedostawaniu się wirusów i bakterii do układu oddechowego wraz z powietrzem.

To też warto wiedzieć

Dlatego, gdy mamy uczucie suchego nosa, należy sięgnąć po środki w żelu lub aerozolu o działaniu nawilżającym i oczyszczającym. W aptekach jest ogromny wybór tego rodzaju preparatów, w przypadku problemów z wyborem zawsze można poprosić o radę farmaceutę. Oczywiście należy również pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniej wilgotności powierza w swoim mieszkaniu.

4. Krople do oczu

Rogówka oka jest pokryta przez tak zwany film łzowy, który jest odpowiedzialny między innymi za nawilżanie oka. Gdy powietrze jest zbyt suche, film łzowy wyparowuje, a w efekcie tego pojawiają się objawy suchego oka takie jak: pieczenie oczu, uczucie piasku pod powiekami oraz zaburzenia widzenia. Dolegliwości te mogą być wywołane przebywaniem w klimatyzowanym lub niewietrzonym pomieszczeniu.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

Na zespół suchego oka dość często cierpią też osoby spędzające dużo czasu przed monitorem komputera, ponieważ za mało mrugają powiekami. Podczas tej czynności dochodzi do rozprowadzania na rogówce łez. Dlatego, pracując w takich warunkach, należy kupić krople nawilżające do oczu, tak zwane sztuczne łzy. Działanie tych preparatów jest szybkie i skuteczne. Wystarczy zakroplić oko dwoma kroplami, by poczuć ulgę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze