Atakuje w Wielkiej Brytanii. W szpitalach padają rekordy przyjęć
Niepokojące wieści docierają do nas z Wielkiej Brytanii. Kraj nadal walczy z epidemią odry. Szpitale pediatryczne są przepełnione. W Polsce już odnotowano trzy przypadki choroby, której powikłania, mogą prowadzić do śmierci.
1. Epidemia odry w Wielkiej Brytanii
Dane Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKSHA) nie pozostawiają złudzeń. W 2023 r. w Anglii i Walii zarejestrowano 1603 podejrzane przypadki odry, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim i aż pięciokrotnie więcej niż w 2021 r. Medycy na wyspach walczą z epidemią choroby, która nasiliła się jesienią zeszłego roku.
#Measles spreads quickly and can be serious – but how infectious is it? Dr Colin Campbell, Consultant Epidemiologist, explains how measles ranks compared to other diseases and why #vaccination is so important.
— UK Health Security Agency (@UKHSA) January 19, 2024
Find out more: https://t.co/JSk9MpaNYZ pic.twitter.com/ivfWyzqjLk
Decydenci ostrzegają rodziców małych Brytyjczyków, by nie ignorowali choroby i objawów z nimi związanych. Szpitale pediatryczne są przepełnione, a w niektórych placówkach odnotowano rekord przyjęć, który nie został pobity od dziesięcioleci.
Za wzrost przypadków eksperci obwiniają spadek liczby dzieci zaszczepionych szczepionką MMR, która chroni małych pacjentów nie tylko przeciwko odrze, ale i różyczce oraz śwince.
UKHSA wezwała także rodziców dzieci, który nie są zaszczepione o to, by trzymali się z dala od szkół, w których stwierdzono przypadki odry, a jeśli otrzymały przynajmniej jedną dawkę szczepionki, mogą uczęszczać na zajęcia.
Wszystko przez zaraźliwość odry. Doktor Neil Bugg z Birmingham Women's and Children's NHS Foundation Trust podał w rozmowie z BBC przykład, który potrafi to lepiej zobrazować. Ekspert wyjaśnił, że jeśli umieszczono by w jednym pokoju jedno dziecko z odrą, to na dziesięcioro dzieci, które są niezaszczepione przeciwko tej chorobie, zarazi się aż dziewięć z nich.
2. Objawy odry, które powinny zaniepokoić rodziców
Lekarze podkreślają, że istnieją wyraźne sygnały, które powinny zaniepokoić każdego rodzica. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na trzy oznaki, czyli wysypkę, objawy grypopodobne, takie jak kaszel i wysoka gorączka oraz zmęczenie.
Odrze może także towarzyszyć zapalenie gardła, katar i zapalenie spojówek, przy którym często pojawia się światłowstręt.
W Polsce do 15 stycznia 2024 r. odnotowano trzy przypadki odry - wynika z najnowszego raportu NIZP PZH.
3. Powikłania choroby mogą prowadzić do śmierci
Powikłania choroby mogą dotyczyć nawet jednej trzeciej chorych, a ich wystąpienie jest bardziej prawdopodobne u niemowląt, osób, które cierpią na niedobory odporności i kobiet w ciąży. Skutki przechorowania obejmują zapalenie ucha, zapalenie mięśnia sercowego, drgawki, a nawet ślepotę.
Lecz szczególnie groźne są powikłania neurologiczne, które mogą prowadzić do śmierci, a na jakie uwagę zwraca prof. Helen Bedford, która jest ekspertką ds. zdrowia publicznego dzieci w University College London.
Ekspertka w rozmowie z BBC przyznała, że u około jednej na tysiąc osób chorych na odrę rozwinie się zapalenie mózgu, a nawet w krajach o wysokich dochodach jedna na pięć tysięcy osób umrze z powodu tej infekcji.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl