Zakażenie połogowe - przyczyny, objawy, leczenie
Zakażenie połogowe to powikłanie okresu poporodowego. Nazywane jest gorączką połogową, ponieważ wspólną dla różnych rodzajów infekcji jest wysoka gorączka, sięgająca 39℃. Do zakażenia połogowego dochodzi, gdy rany poporodowe zostaną zainfekowane przez drobnoustroje. Czym jest zakażenie połogowe? Jak się objawia? W jaki sposób przebiega leczenie zakażenia połogowego?
1. Czym jest zakażenie połogowe?
Zakażenie połogowe jest diagnozowane, gdy u kobiety po porodzie pojawia się wysoka (około 39℃) gorączka i utrzymuje się przez następne dwa dni. Zwykle zakażenie obejmuje błonę śluzową macicy, poporodowe rany krocza i pochwy lub miejsce nacięcia po cięciu cesarskim - w miejscach tych gromadzą się drobnoustroje.
Jako zakażenie połogowe klasyfikowana jest także każda infekcja dróg moczowych, występująca w czasie połogu.
2. Jakie są przyczyny zakażenia połogowego?
Na wystąpienie zakażenia połogowego narażona jest każda młoda mama, jednak istnieje kilka czynników szczególnie predysponujących do rozwoju zakażenia, takich jak m.in.;
- cewnikowanie rodzącej;
- oddanie stolca w czasie porodu;
- przedłużający się poród;
- konieczność nacięcia krocza;
- cesarskie cięcie.
Najczęściej spotykanymi drobnoustrojami chorobotwórczymi są bakterie tlenowe jak np. Streptococcus, Proteus spp., Staphylococcus aureus, Eschericha coli czy Klebsiella spp.
W przypadku większości zakażeń nie jest jednak możliwe wyizolowanie pojedynczego szczepu, odpowiedzialnego za infekcję. Zazwyczaj jest to kilka gatunków bakterii.
Zdarzają się przypadki, w których zakażenie rozwija się wskutek przeniesienia bakterii na ranę lub krocze przez personel medyczny.
3. Rodzaje zakażenia połogowego
Wśród zakażeń połogowych możemy wymienić:
- zapalenie błony śluzowej macicy;
- zakażenie rany po cięciu cesarskim;
- zapalenie dróg moczowych.
4. Jakie są objawy zakażenia połogowego?
Zakażenie połogowe objawia się:
- wysoką gorączką;
- złym samopoczuciem;
- pieczeniem i bólem podczas oddawania moczu;
- wymiotami;
- nudnościami;
- upławami o nieprzyjemnym zapachu;
- zatrzymaniem odchodów połogowych;
- zaburzeniami obkurczania macicy;
- bólem brzucha, zwłaszcza podczas badania polegającego na uciskaniu powłok brzusznych.
5. Leczenie zakażenia połogowego
Zakażenie połogowe to poważny stan, który wymaga hospitalizacji pacjentki; w tym przypadku leczenie ambulatoryjne jest błędem. Ponieważ zakażenie szybko się rozprzestrzenia, niezwykle istotne jest szybkie podjęcie działań diagnostyczno - terapeutycznych, by nie doszło do groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Z tego powodu ważne jest, aby leczenie zostało wdrożone możliwie jak najszybciej.
Leczenie polega na podawaniu pacjentce antybiotyków o szerokim spektrum działania, co pozwala wyeliminować większość szczepów bakterii. Najlepiej, jeśli zalecona antybiotykoterapia jest zgodna z antybiogramem.
Oprócz leczenia antybiotykami można stosować również leczenie objawowe, dopuszczalne są różnego rodzaju okłady czy leki rozkurczające.
Czasem zachodzi konieczność wykonania zabiegu łyżeczkowania jamy macicy czy interwencji chirurga w ranie po cesarskim cięciu.