Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Zapalenie błony śluzowej macicy

Avatar placeholder
28.09.2020 13:10
Zapalenie błony śluzowej macicy
Zapalenie błony śluzowej macicy

Zapalenie błony śluzowej macicy, czyli endometrium, rozwija się zazwyczaj wskutek infekcji po niektórych badaniach przezpochwowych, zabiegach wyłyżeczkowania macicy. Ryzyko pojawienia się stanu zapalnego zwiększa także noszenie wkładki wewnątrzmacicznej. Objawami zapalenia błony śluzowej macicy są bóle w dole brzucha, gorączka oraz ból podczas stosunku czy badania ginekologicznego.

spis treści

1. Przyczyny i objawy zapalenia błony śluzowej macicy

Zapalenie endometrium powstaje w wyniku infekcji bakteryjnej – bakteriami Chlamydia trachomatis (chlamydioza) lub neisseria gonorrhoeae (rzeżączka). Mogą to być także paciorkowce, gronkowce, pałeczki okrężnicy oraz prątki gruźlicze. Są również przypadki infekcji drobnoustrojami, które naturalnie przebywają w drogach rodnych kobiety.

Zapalenie błony śluzowej macicy najczęściej pojawia się w wyniku różnego rodzaju zabiegów przezpochwowych. Dzieje się tak, gdyż zabiegi takie wymagają poszerzania kanału szyjki macicy, co może doprowadzić do przerwania ciągłości błony śluzowej macicy, a to z kolei ułatwia infekcje. Jednak zapalenia rzadko są wywołane badaniami diagnostycznymi. Ryzyko znacznie bardziej zwiększa się podczas zabiegu wyłyżeczkowania w przypadku poronienia lub usuwania ciąży, a także po niektórych zabiegach ginekologicznych. Szczególnie często stan zapalny pojawia się w wyniku łyżeczkowania płodu po poronieniu. Jakiekolwiek pozostałości tkanki po niedokładnym wyłyżeczkowaniu mogą prowadzić do zakażeń. Podobnie dzieje się w przypadku zatrzymania łożyska po porodzie.

Kobiety stosujące wkładkę wewnątrzmaciczną także w większym stopniu narażone są na zapalenie błony śluzowej. Jeśli pojawiają się czynniki ryzyka, takie jak wkładka wewnątrzmaciczna czy przechodzone wcześniej infekcje, stosuje się profilaktycznie antybiotyki w czasie łyżeczkowania i innych zabiegów. Znacznie zmniejsza się wtedy ryzyko zapalenia przydatków i błony śluzowej macicy.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Objawy zapalenia błony śluzowej macicy to:

  • gorączka,
  • ból podbrzusza,
  • bóle w dole pleców,
  • plamienia,
  • krwiste upławy,
  • obfite miesiączki,
  • przedłużające się krwawienia menstruacyjne,
  • bolesność przy badaniu ginekologicznym.

2. Leczenie zapalenia błony śluzowej macicy

W przypadku podejrzenia zapalenia błony śluzowej macicy należy zrobić posiew mikrobiologiczny z pochwy. Zanim jeszcze otrzyma się wyniki, zwykle rozpoczyna się terapię lekami przeciwbakteryjnymi. Są to zwykle antybiotyki z grupy penicylin lub cefalosporyn. Antybiotykoterapia trwa około dwóch tygodni. W niektórych przypadkach, po otrzymaniu wyników posiewu mikrobiologicznego, trzeba zmodyfikować terapię. Jeśli wewnątrz jamy macicy pozostają fragmenty tkanki płodu i to one wywołują infekcję, trzeba je wyłyżeczkować.

Jeśli po antybiotykoterapii infekcja zostanie opanowana, ale nadal pojawia się plamienie, podaje się estrogeny, które mobilizują organizm do szybszej regeneracji błony śluzowej macicy. W rzadkich przypadkach, przy nieodpowiednim leczeniu lub jego braku, może dojść do powikłań, takich jak ropniak przydatków, ropień zatoki Douglasa, ropnie w mięśniu macicy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze