Trwa ładowanie...

Zespół suchego oka – objawy

Avatar placeholder
19.06.2017 12:48
Zespół suchego oka – objawy
Zespół suchego oka – objawy

Zespół suchego oka może dotknąć każdego. Szczególnie narażone są osoby, które pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach, noszą soczewki kontaktowe, w zły sposób leczą astygmatyzm, pracują przy komputerze. Zespół suchego oka powstaje w momencie niedostatecznego nawilżania powierzchni gałki ocznej filmem łzowym. Może to być spowodowane jego nieprawidłowym składem lub niedoborem. Prowadzi to do wysychania rogówki i spojówki. Pojawiają się charakterystyczne objawy takie jak: swędzenie, pieczenie czy uczucie piasku pod powiekami.

1. Co odpowiada za pojawienie się zespołu suchego oka?

Powierzchnia oka powinna być powleczona filmem łzowym. Jego zadaniem jest ochrona oka przed wysychaniem.

Jest wiele czynników, które wpływają na powstawanie zespołu suchego oka
Jest wiele czynników, które wpływają na powstawanie zespołu suchego oka (123RF)

Film łzowy składa się z trzech warstw:

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

• tłuszczowej,

• wodnej,

• śluzowej.

Zespół suchego oka powstaje najczęściej przez zaburzenia czynności dwóch pierwszych warstw. Jego przyczyną może być też zbyt małe wydzielanie filmu łzowego. Najczęściej zaburzenia czynności tych warstw pojawiają się w przypadku:

• długiego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach,

• długotrwałej pracy przy komputerze,

• długotrwałym oglądaniu telewizji,

• zanieczyszczenia powietrza,

noszenia soczewek kontaktowych,

• kiedy astygmatyzm oka jest źle leczony,

• obniżenia produkcji łez, które ma związek z wiekiem; w miarę jak się starzejemy, wydzielana jest mniejsza ilość łez,

• długotrwałego przebywaniu na mocnym słońcu lub wietrze,

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem

zobacz galerię

• złej diety,

nadużywania alkoholu,

cukrzycy,

alergii,

• zmian hormonalnych związanych z ciążą lub menopauzą,

• przyjmowania leków na nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, przeciwbólowych,

• stosowania kropli do oczu z konserwantami.

2. Jakie są symptomy suchego oka?

Charakterystycznymi objawami suchego oka są: pieczenie, uczucie piasku pod powieką, swędzenie, przekrwienie spojówek, zmęczenie oczu, czerwone oczy, nadwrażliwość na światło. Pierwsze objawy zespołu suchego oka najczęściej są mało dokuczliwe. Z czasem jednak przybierają na sile. Objawy suchego oka występują przez cały dzień, jednak nasilają się pod wieczór, podczas jazdy samochodem, przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, pracy przy komputerze. Czasem mogą także wystąpić inne objawy, takie jak zaburzenia ostrości widzenia, światłowstręt, ból oczu. W pierwszych okresach choroby może dochodzić do wzmożonego wydzielania łez w wyniku bodźców świetlnych lub bólowych.

3. Jak rozpoznać zespół suchego oka?

Aby prawidłowo rozpoznać zespół suchego oka, lekarz powinien zebrać odpowiedni wywiad i poddać chorego dwóm bezbolesnym testom.

Test Schirmera, który pozwala na zbadanie ilości wydzielanych łez. Pasek bibuły umieszcza się pod powieką w taki sposób, że jego fragment znajduje się w rogu spojówkowym. Reszta bibuły znajduje się na zewnątrz. Jeśli po 5 minutach pasek zwilżony jest mniej niż 10 mm od brzegu powieki, świadczy to o tym, że produkowana jest zbyt mała ilość łez.

Musisz to wiedzieć

Test przerwania ciągłości filmu łzowego. Ma on za zadanie ocenę stabilności filmu łzowego. Do worka spojówkowego podaje się barwnik, który badany rozprowadza po powierzchni oka, mrugając. W kolejnym kroku lekarz obserwuje powierzchnię oka badanego w lampie szczelinowej. Chory w tym czasie nie może mrugać. Czarne plamki, które pojawią się wcześniej niż po 10 sekundach na powierzchni oka, świadczą o niedostatecznej stabilności filmu łzowego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.