Trwa ładowanie...

7,5 mln dzieci pod lupą GIS. Będą kontrole

Avatar placeholder
24.01.2025 19:02
GIS zapowiada kontrole
GIS zapowiada kontrole (X/Getty Images)

Główny Inspektorat Sanitarny od lutego skontroluje karty szczepień wszystkich dzieci w Polsce. Szef GIS, dr Paweł Grzesiowski, przewiduje, że pomoże to ujawnić trzy grupy niezaszczepionych dzieci: tych, które zniknęły z systemu, tych, które nie mogą być zaszczepione i tych, których rodzice odmawiają szczepień.

spis treści

1. 7,5 mln dzieci pod lupą GIS

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) planuje od lutego przeprowadzić kontrolę kart szczepień obowiązkowych wszystkich dzieci w Polsce. Jak poinformował dr Paweł Grzesiowski, szef GIS, celem jest weryfikacja, ile dzieci jest zaszczepionych przeciwko 13 chorobom zakaźnym objętym obowiązkowym kalendarzem szczepień.

Kontrola obejmie 7,5 mln dzieci i ma na celu przejście z papierowych do elektronicznych kart szczepień. Inspektorzy GIS rozpoczną działania w drugiej połowie lutego, odwiedzając wszystkie punkty szczepień w kraju. Dr Grzesiowski spodziewa się, że kontrola ujawni trzy grupy niezaszczepionych dzieci.

Karty szczepień pod lupą GIS
Karty szczepień pod lupą GIS (Getty Images)
Zobacz film: "22.10.2015 | #dziejesienazywo"

Pierwsza grupa to dzieci, które zniknęły z systemu, co może dotyczyć nawet kilku procent populacji. Druga grupa to dzieci, których stan zdrowia nie pozwalał na szczepienie. Trzecia grupa to dzieci, których rodzice odmówili szczepień z różnych powodów.

2. Odmowy szczepień

W 2023 r. w Polsce zanotowano ponad 87 tys. odmów szczepień - to aż kilkakrotnie więcej niż w poprzednich latach. Dr Grzesiowski podkreśla, że liczba ta nie oddaje pełnego obrazu sytuacji, ponieważ nie wiadomo, ile dzieci udało się zaszczepić później.

Nowe szczepienie obowiązkowe dla polskich dzieci
Nowe szczepienie obowiązkowe dla polskich dzieci

Od 2017 roku wszystkie dzieci w Polsce będą szczepione przeciwko pneumokokom – zapowiedział wiceminister

przeczytaj artykuł

GIS planuje dotrzeć do wszystkich dzieci nieszczepionych z powodów innych niż medyczne. Dr Grzesiowski zaznacza, że większość rodziców nie jest przeciwnikami szczepień, a problemem może być brak dostępnych punktów konsultacyjnych.

Raport Najwyższej Izby Kontroli z listopada 2024 r. wykazał brak dokładnych danych o liczbie zaszczepionych dzieci. W 2024 r. odnotowano rekordową liczbę zachorowań na krztusiec, co podkreśla konieczność zwiększenia liczby szczepień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze