Trwa ładowanie...

Afazja – charakterystyka, choroby towarzyszące, leczenie, komunikacja

Avatar placeholder
31.03.2021 17:15
Afazja – charakterystyka, choroby towarzyszące, leczenie, komunikacja
Afazja – charakterystyka, choroby towarzyszące, leczenie, komunikacja (123rf)

Afazja to choroba wiążąca się z zaburzeniami mowy i wypowiadaniem słów. Pacjenci chorujący na afazję nie cierpią z powodu wad zgryzu czy problemów z aparatem mowy. Pacjenci mają także problem ze zdolnością pisania i czytania. Schorzenie to zazwyczaj spowodowane jest problemami psychologicznymi pacjenta. Na czym dokładnie polega afazja i czy można ją leczyć?

spis treści

1. Afazja – charakterystyka

Nauka wyróżnia dwa rodzaje afazji:

  • Afazję sensoryczną, czyli zaburzenia rozumienia mowy;

  • Afazję motoryczną, czyli naruszenie mowy ekspresyjnej.

Afazja jest schorzeniem, którego przyczyną jest uraz mózgu. Bardzo często dochodzi do tego poprzez zaburzenia krążenia krwi w mózgu. Specjaliści kwalifikują ten stan do udaru mózgu lub wylewu. Afazja może też powstać w wyniku guza mózgu lub wypadku. Jeżeli mózg nie jest odpowiednio zaopatrzony w glukozę i tlen, to poszczególne komórki mogą obumierać, prowadząc do poważnych schorzeń. Jeżeli uszkodzeniu ulega lewa część mózgu, to można się spodziewać, że zaburzenia mowy lub czytania zostaną znacznie zniekształcone, lub zanikną całkowicie.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka [6 zdjęć]

U dzieci zaburzenia psychiczne przebiegają inaczej niż u dorosłych, dlatego trudno je od razu wychwycić.

zobacz galerię

2. Afazja – choroby towarzyszące

Niestety afazja bardzo rzadko występuje jako samodzielna choroba. Bardzo często współtowarzyszą jej inne poważne schorzenia, do których należą:

  • Problemy z jedzeniem i piciem – pacjent często sam nie daje rady wykonać tych czynności. W czasie udaru mogło dojść do paraliżu mięśni przełyku lub utraty czucia w policzkach.

  • Problemy z pamięcią – pacjent może mieć problem zapamiętywania lub może nie pamiętać niektórych wydarzeń, osób czy miejsc. Warto notować sobie to, co konieczne w celu ćwiczenia pamięci.

  • Porażenie połowiczne – może wystąpić porażenie jeden ze stron ciała. U osób cierpiących na afazję występuje częściej porażenie prawostronne.

  • Utrata widzenia – może wystąpić razem z porażeniem ciała.

3. Afazja – leczenie

Po wystąpieniu urazu mózgu, z którym ściśle związana jest afazja, pacjent jest hospitalizowany określony czas. Jednak to nie koniec leczenia. Afazja jest poważną chorobą, która cały czas wymaga leczenia i dużej ilości ćwiczeń. W pierwszej kolejności pacjent powinien udać się do logopedy, który określi rodzaj zaawansowania afazji i zaleci odpowiednie leczenie.

4. Afazja – komunikacja

Niestety komunikacja u osób z afazją jest znacznie utrudniona. Osoby cierpiące na afazję często nie potrafią zrozumieć osób mówiących. Rozumieją poszczególne słowo, ale rzadko całe zdanie. Również utrudniona jest mowa cierpiących na afazję. Mimo tego, że starają się coś przekazać za pomocą słów, to nie zawsze zdanie ma związek z rzeczywistością. Chorym na afazję wydaje się, że mówią poprawnie, niestety tak nie jest.

Musisz to wiedzieć

Wskazane są ćwiczenie razem z chorymi. Należy pomagać pacjentom, aby ich mowa była coraz lepsza. W tym celu można do nich mówić krótkimi zdaniami, pokazywać i nazywać przedmioty, rysować, zapisywać. Warto również powtarzać daną frazę kilka razy, tak by chory ją zapamiętał. Ćwiczyć należy codziennie, gdyż tylko wtedy chorzy mają możliwość poprawy swojego stanu zdrowia.

Każda choroba wymaga czasu, tak samo jest z afazją. Jest to ciężkie schorzenie, dlatego trzeba pomagać chorym, tyle ile będzie to konieczne. Nie można się na nich złościć i zniechęcać do dalszych ćwiczeń.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze